Washington 12. marca (TASR) - Nedávno objavené nebeské teleso 2003 CP20 je v každom bode svojej obežnej dráhy najmenej o 400.000 kilometrov bližšie k Slnku ako Zem. Ide teda o prvý známy "vnútorný" asteroid našej slnečnej sústavy. Od Zeme si stále udržiava veľký odstup, pretože jeho orbita je k dráhe našej planéty výrazne naklonená.
Podľa oznámenia Centra pre planétky pri Medzinárodnej astronomickej únii (IAU) objekt prvýkrát spozorovali 11. februára astronómovia z Lincolnovho laboratória v Socorre, štát Nové Mexiko. Z jeho jasnosti usudzujú, že v priemere má jeden až dva kilometre. Bod, v ktorom je najbližšie k Slnku, leží od neho 0,98 astronomickej jednotky (AU). Jedna astronomická jednotka činí asi 150 miliónov kilometrov, čo je hodnota strednej vzdialenosti Zem-Slnko.
Zem sa priblíži k Slnku nanajvýš na 0,983 AU. Ak by obežné dráhy obidvoch telies ležali v jednej rovine, 2003 CP20 by k nám bol skoro tak blízko ako Mesiac. Rovina dráhy asteroidu však zviera s rovinou dráhy Zeme uhol 25 stupňov, a preto sa k modrej planéte nikdy nepriblíži na viac ako 28 miliónov kilometrov. Oveľa tesnejší kontakt má asteroid s Venušou, ku ktorej sa priblíži na 7,5 milióna kilometrov.
Objavenie "vnútorného" asteroidu ohlásili dvaja americkí astronómovia už v roku 1998. Kým sa však objav podarilo verifikovať, objekt s označením 1998 DK36 zmizol z dohľadu. V súčasnosti poznáme asi 2000 tzv. blízkozemských asteroidov. Mnohé z nich sa priblížia k Slnku viac ako Zem. Na svojich silno eliptických dráhach sa však potom na dlhý čas stratia v hlbinách vesmíru, aby sa opäť vrátili.
Internet: http://neo.jpl.nasa.gov/cgi-bin/db_shm?sstr=2003+CP20 (simulácia obežnej dráhy asteroidu 2003 CP20)