Tokio 11. marca (TASR) - Vodík je najmenší a najľahší chemický prvok. Keď sa však cielene ostreľuje jadrami hélia, môže "pribrať" na váhe. Vedcom sa takto podarilo vyrobiť doteraz najťažší izotop vodíka, ktorý vo svojom jadre niesol okrem jedného protónu šesť neutrónov, informoval časopis Physical Review Letters.
Vodík je najbežnejším chemický prvok vo vesmíre. Jadro obyčajnej varianty sa skladá iba z jedného protónu. Ťažšie izotopy deutérium a trícium majú jeden resp. dva neutróny navyše. Pred dvoma rokmi sa podarilo vyrobiť vodík-5 so štyrmi neutrónmi v jadre.
Isao Tanihata z japonského výskumného inštitútu Riken uskutočnil pokus, v ktorom sa vystreľovali na silno ochladený vodík jadrá hélia-8, tvorené dvoma protónmi a šiestimi neutrónmi. Pri zrážke atómových jadier niektoré jadrá hélia odovzdali svojich šesť neutrónov jadrám vodíka a výsledkom bol vodík-7. Dva protóny hélia leteli ďalej a ako "korunných svedkov" reakcie ich zachytili vysokocitlivé detektory.
Aj na druhom konci periodického systému sa dejú stále nové objavy. Nemeckí vedci zo Spoločnosti pre výskum ťažkých iónov v Darmstadte nedávno vyrobili chemický prvok s atómovým číslom 110, ktorý onedlho oficiálne pomenujú Darmstadtium.
Podarilo sa vyrobiť aj prvky z vyššími atómovými číslami. Ich výskum slúži na pochopenie štruktúry hmoty. Tieto prvky však existujú iba zlomky sekundy a potom sa opäť rozpadnú.