Dovolajú sa totiž iba na čísla tiesňového volania, čím blokujú dôležité linky, a tak ohrozujú životy a majetok ostatných občanov. Uvádza sa to vo vyhlásení tohto mobilného operátora, ktoré TASR poskytla vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou spoločnosti EuroTel Marianna Črepová.
To, že vytočením linky 150 sa aj po zvolení ďalších čísel používatelia mobilných telefónov dovolajú iba na tiesňovú linku Požiarneho zboru SR, je štandardnou vlastnosťou telekomunikačného systému. "Ten totiž číta volané telefónne číslo postupne a po identifikovaní konkrétneho smeru hovor okamžite nasmeruje, pričom následne zadané číslice ignoruje," vysvetlili predstavitelia EuroTelu.
Spoločnosť súčasne odmietla akékoľvek spojenie s odoslaním uvedenej SMS informácie a je pripravená vyvodiť všetky právne dostupné opatrenia.
"Prvoradým záujmom EuroTelu je, aby ľudia neblokovali tiesňové čísla. Preto sme už zákazníkom poslali dve SMS správy s týmto obsahom. Prioritne ich dostanú tí, ktorí našu sieť takýmto spôsobom zneužívali. Touto cestou sa za nich ospravedlňujeme všetkým, ktorým takto znepríjemnili prácu," uvádza sa vo vyhlásení, v závere ktorého spoločnosť EuroTel ďakuje za spoluprácu Zboru požiarnej ochrany.
Podnet na Krajskú prokuratúru v Bratislave podá v tejto súvislosti aj riaditeľ Úradu požiarnej ochrany Ministerstva vnútra SR Jozef Paluš.
Spomínaná SMS správa spôsobila vo štvrtok kolaps vo všetkých hasičských zboroch na Slovensku. Podnet bude preto obsahovať skutočnosti, nasvedčujúce, že neznámy páchateľ spáchal trestný čin všeobecného ohrozenia. Tomu, kto ako prvý poslal SMS správu, hrozí trest odňatia slobody na 8 až 15 rokov.
* wil gl