"kábloviek".
TASR o tom dnes informoval prezident Asociácie prevádzkovateľov káblovej televízie (APKT) Róbert Ťavoda, ktorý ďalej zdôraznil, že tento spôsob má v porovnaní s klasickým telefónnym pripojením veľa výhod (rýchlosť a kvalita prenosu). Oproti ADSL má kvalitnejšiu prenosovú cestu až k zákazníkovi, ale nevýhodou ADSL je práve nevýhodnejší dosah. Pre zákazníka je však v neposlednej miere rozhodujúca cena, ktorá sa v prípade internetu prostredníctvom kábla rieši formou paušálnych poplatkov, teda bez ohľadu na dĺžku a čas pripojenia. Podľa vyjadrenia zástupcu Tatra Temex Cable, a. s. Petra Sukovského je predpokladaná cena paušálu 1 000 Sk. Prieskum tejto spoločnosti ukázal, že napríklad v Prešove len 2-% záujem o tento druh pripojenia na internet.
R. Ťavoda podotkol, že mnohí členovia asociácie majú záujem začať poskytovať internet, ale bránia im v tom spomínané problémy. Záujemcov zatiaľ nechcel menovať, je však známe že licenciu na poskytovanie internetu v lokalite Bratislava dostala len UPC.
Legislatívne problémy sa týkajú zmeny jednosmerného káblového distribučného systému na verejnú telekomunikačnú sieť, čo vedie k väčšej právnej zodpovednosti káblových operátorov. Na zriaďovanie a prevádzkovanie verejnej siete treba mať licenciu, pretože akýkoľvek obojsmerný prenos dát bez nej je nezákonný. Podľa údajov na internetovej stránke Telekomunikačného úradu SR však väčšina poskytovateľov internetu v SR, na rozdiel od operátorov káblových rozvodov, neprevádzkuje žiadnu telekomunikačnú sieť. Na druhej strane zákazník, ktorý svojvoľne zasiahne do zapojenia siete, sa vystaví právnym sankciám.
Z technického hľadiska je potrebné, aby operátor zabezpečil obojsmerný prenos signálov po sieti. Táto zmena vyžaduje investície do technológie a meracej techniky, ale operátor nemusí inštalovať ďalší kábel. Prevádzkovatelia zabezpečia obojsmerný prenos pomocou jedného kábla. Na využívanie služieb internetu káblom bude zákazník potrebovať káblový modem, ktorý si môže podľa podmienok prevádzkovateľa kúpiť, alebo prenajať. Ďalšou možnosťou je, že mu ho káblový operátor bude poskytovať počas užívania služby zadarmo, prípadne pri inštalácií zaplatí zálohu.
Čo sa týka využívania káblových rozvodov, operátori sa môžu rozhodnúť, či ich budú prenajímať niektorému s providerov, alebo sa stanú poskytovateľmi služieb internetu.
APKT je stavovskou organizáciou združujúcou káblových operátorov na Slovensku. Vznikla v roku 1998 a v súčasnosti má 14 členov, ktorí pokrývajú viac než 400 000 domácností a organizácií na celom území SR. Viacerí členovia APKT plánujú v blízkej budúcnosti rozšíriť ponuku služieb smerom k plnému využitiu káblových rozvodov, a to od prenosu televízneho a rozhlasového vysielania, cez vysokorýchlostný internet a telefónne služby až po digitálnu televíziu.