SME
Nedeľa, 17. október, 2021 | Meniny má HedvigaKrížovkyKrížovky

Kedy starnú mušky drozofily pomalšie

Pri starnutí ľudského organizmu sa výrazne menia hladiny steroidných hormónov (androgény, gestagény a estrogény). Dosiaľ však nevedno, či je tento jav príčinou, alebo skôr dôsledkom procesu starnutia. Kľúč k odpovedi na túto otázku sa možno našiel v ...


Muška drozofila.

FOTO - WELCOME TRUST

Pri starnutí ľudského organizmu sa výrazne menia hladiny steroidných hormónov (androgény, gestagény a estrogény). Dosiaľ však nevedno, či je tento jav príčinou, alebo skôr dôsledkom procesu starnutia. Kľúč k odpovedi na túto otázku sa možno našiel v rámci nového výskumu ovocných mušiek drozofíl (Drosophila melanogaster). Jeho výsledky uverejnili v časopise Science americkí biológovia Anne Simonová, Cindy Shihová, Antha Macková a Seymour Benzer z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene.

Steroidné hormóny hmyzu sa označujú ako ekdysteroidy. V prípade drozofily zohráva hlavnú úlohu vo vývojových prechodoch organizmu a pri reprodukcii (najmä pri tvorbe vajíčok a spermií) ekdysón. Úlohu tohto hormónu teraz Simonová s kolegami preskúmali jednak u dospelých mušiek s mutáciami génu receptora na ekdysón (teda takých, ktorých fyziológia nereagovala na účinky ekdysónu), jednak dospelých mušiek s mutáciou génu, ktorý sa podieľa na samotnej biosyntéze ekdysónu.

Výsledky sú nadmieru zaujímavé. Pri mutantoch s chybným ekdysónovým receptorom bádatelia zaznamenali u samcov aj samíc predĺženie života o 40 až 50 percent. Takisto pri nich pozorovali vyššiu odolnosť proti rôznym stresom, a čo je zvlášť prekvapujúce, bez zjavného poklesu plodnosti alebo aktivity. Ba vekovo špecifická plodnosť mutantných mušiek bola oproti kontrolným muškám vyššia.

Predĺženie života až o 42 percent vedci zistili aj pri mutantoch s poruchou biosyntézy ekdysónu, ale iba pri samiciach (konkrétna dĺžka navyše priamo úmerne závisela od teploty, v ktorej boli mušky chované). Ich plodnosť sa však znížila. Prísun ekdysónu v potrave dĺžku života týchto mutantných muších samíc zasa skrátil priamo úmerne dávke.

Zdá sa, že skúmané mutácie vychýlili rovnováhu medzi potlačovaním a aktiváciou prepisu viacerých cieľových génov regulovaných ekdysónom. Iba ďalší výskum však ukáže, ktoré z pomerne veľkého počtu týchto génov majú taký účinok na dĺžku života. Dnes možno len povedať, že predĺženie života vyžaduje jemné vyladenie expresie vhodných kombinácií génov.

ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spoločná fotografia ocenených vedcov.

Ceny odovzdal nobelista Thorne.


2 h
Technologický podcast Klik.

Prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 16 h

Vypočujte si vedátorský špeciál o genetike a bioinformatike.


15. okt
Skryť Zatvoriť reklamu