SME
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Kedy starnú mušky drozofily pomalšie

Pri starnutí ľudského organizmu sa výrazne menia hladiny steroidných hormónov (androgény, gestagény a estrogény). Dosiaľ však nevedno, či je tento jav príčinou, alebo skôr dôsledkom procesu starnutia. Kľúč k odpovedi na túto otázku sa možno našiel v ...


Muška drozofila.

FOTO - WELCOME TRUST

Pri starnutí ľudského organizmu sa výrazne menia hladiny steroidných hormónov (androgény, gestagény a estrogény). Dosiaľ však nevedno, či je tento jav príčinou, alebo skôr dôsledkom procesu starnutia. Kľúč k odpovedi na túto otázku sa možno našiel v rámci nového výskumu ovocných mušiek drozofíl (Drosophila melanogaster). Jeho výsledky uverejnili v časopise Science americkí biológovia Anne Simonová, Cindy Shihová, Antha Macková a Seymour Benzer z Kalifornského technologického inštitútu v Pasadene.

Steroidné hormóny hmyzu sa označujú ako ekdysteroidy. V prípade drozofily zohráva hlavnú úlohu vo vývojových prechodoch organizmu a pri reprodukcii (najmä pri tvorbe vajíčok a spermií) ekdysón. Úlohu tohto hormónu teraz Simonová s kolegami preskúmali jednak u dospelých mušiek s mutáciami génu receptora na ekdysón (teda takých, ktorých fyziológia nereagovala na účinky ekdysónu), jednak dospelých mušiek s mutáciou génu, ktorý sa podieľa na samotnej biosyntéze ekdysónu.

Výsledky sú nadmieru zaujímavé. Pri mutantoch s chybným ekdysónovým receptorom bádatelia zaznamenali u samcov aj samíc predĺženie života o 40 až 50 percent. Takisto pri nich pozorovali vyššiu odolnosť proti rôznym stresom, a čo je zvlášť prekvapujúce, bez zjavného poklesu plodnosti alebo aktivity. Ba vekovo špecifická plodnosť mutantných mušiek bola oproti kontrolným muškám vyššia.

Predĺženie života až o 42 percent vedci zistili aj pri mutantoch s poruchou biosyntézy ekdysónu, ale iba pri samiciach (konkrétna dĺžka navyše priamo úmerne závisela od teploty, v ktorej boli mušky chované). Ich plodnosť sa však znížila. Prísun ekdysónu v potrave dĺžku života týchto mutantných muších samíc zasa skrátil priamo úmerne dávke.

Zdá sa, že skúmané mutácie vychýlili rovnováhu medzi potlačovaním a aktiváciou prepisu viacerých cieľových génov regulovaných ekdysónom. Iba ďalší výskum však ukáže, ktoré z pomerne veľkého počtu týchto génov majú taký účinok na dĺžku života. Dnes možno len povedať, že predĺženie života vyžaduje jemné vyladenie expresie vhodných kombinácií génov.

ZDENĚK URBAN

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Rad v Donom Kubíne pred mestským kultúrnym strediskom o 8:55 h.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Odberové miesto v dolnokubínskej nemocnici.
Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?

Ben Cunningham.
Limuzína, v ktorej sa viezol predseda parlamentu Boris Kollár.

Neprehliadnite tiež

Najlepší lacný mobil do dvesto eur (jeseň 2020)

Je lepšie Lenovo, Huawei alebo Xiaomi?

Sonda OSIRIS-REx nabrala vzorky z asteroidu, ale stráca ich

Uzatvárací mechanizmus zablokovali kamene.

Na snímke z 11. augusta 2020 robotické rameno kozmickej lode amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) Osiris-Rex počas skúšky odberu vzoriek z asteroidu Bennu.
Podcast Klik

Klik: Je Google monopol?

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik