* Kazunori Takada z National Institute for Materials Science v japonskej Cukube objavil, že zvrstvené kobaltové oxidy možno premeniť na pružne regulovateľné pomerne vysokoteplotné supravodiče pridaním hrubých izolujúcich vrstiev molekúl vody a sodíkových iónov.
* Scott Messenger z Washington University s kolegami objavil vo vzorkách z vrchných vrstiev zemskej atmosféry prvé silikátové zrnká, zjavne pochádzajúce z blízkeho okolia iných hviezd.
* Jean-Jacques Jaeger z Université de Montpellier s kolegami objavil v Thajsku doteraz neznámy druh praorangutanov, označený ako Lufengpithecus chiangmuanensis. Žil pred 10 až 13,5 miliónmi rokov. Orangutany sú jediné ľudoopy so známymi fosílnymi predkami.
* Stephen Oliver z University of Manchester so svojím tímom usporiadal chromozómy kvasinky Saccharomyces cerevisiae (na snímke) tak, že sa môže rozmnožovať s príbuznou kvasinkou druhu Saccharomyces mikatae. Vedci tak umelo prekonali medzidruhovú reprodukčnú bariéru.
* Podľa tímu D. Neila Watkinsa z Johns Hopkins University School of Medicine má bielkovina Sonic hedgehog (Shh), podieľajúca sa na regenerácii poranených pľúc, aj veľkú úlohu pri vypuknutí agresívnych foriem pľúcnej rakoviny. Jej zablokovanie zastavuje rast tumorov.
* Simon Hawke z Imperial College London s kolegami úspešne aplikoval protilátky na liečbu pokusných myší postihnutých variantnou Creutzfeld-Jacobovou chorobou. Pri nerozvinutých príznakoch protilátky potláčali množenie priónov, bielkovinových pôvodcov tejto choroby.
* Bádatelia vedení Davidom Greenbergom z Buck Institute for Age Research zistili, že nedávno objavená bielkovina neuroglobín zrejme pomáha proti následkom mozgovej porážky, lebo potkany s jej vysokým obsahom majú poškodenú oveľa menšiu oblasť mozgu.
* Janis Eells z Medical College of Wisconsin s kolegami zistil na potkanoch, že špeciálna liečba oka červeným svetlom dokáže zabrániť oslepnutiu následkom otravy metylalkoholom.
* William Amos s kolegami z University of Cambridge doložil vysokú chorobnosť, vrátane rakoviny, u tých prírodných populácií uškatcov kalifornských (Zalophus californianus), v ktorých sa vyskytuje značný podiel príbuzenského rozmnožovania.
* Mičio Kondoh z Kjótó University zistil, že živočíchy, ktoré ľahko prechádzajú od jedného zdroja potravy k druhému, sú kľúčom ku stabilite potravinových reťazcov. Podporuje to všeobecný záver, že udržovanie biodiverzity je vrcholne dôležité pre zachovanie prírody. ZDENĚK URBAN