Gén Grp je nositeľom informácie pre signálnu bielkovinu GRP, ktorá sa v mozgu podieľa na procesoch prežívania úzkosti. Poznanie, ako tento signálny proteín funguje, môže byť základom pre vývoj liekov proti úzkosti a depresiám.
Pri prežívaní úzkosti sa aktivujú signálne dráhy v amygdale, oblasti mozgu pod spánkovým lalokom. Vedci preto porovnali génovú aktivitu určitých buniek z amygdaly s bunkami v iných oblastiach mozgu, ktoré s úzkosťou nesúvisia. Ukázalo sa, že gén Grp je nadpriemerne aktívny v regióne zaznamenávajúcom úzkosť.
V pokusoch s myšami vedci zisťovali, či schopnosť prežívať úzkostné reakcie ovplyvní zablokovanie proteínu GRP. V testoch sledovali normálne myši a tzv. knokautové myši, ktorým chýbali miesta na pripojenie GRP, a tak nemohli reagovať na tento signálny proteín.
Vedci zvieratá naučili báť sa určitého tónu. Dosiahli to tak, že pri jeho zaznení ich vystavili slabému elektrickému šoku. Knokautové myši, ktorých mechanizmus na potláčanie strachu nefungoval, reagovali na zvuk viditeľne úzkostlivejšie ako geneticky normálne zvieratá. Efekt sa týkal iba naučeného strachu. Inštinktívny strach a citlivosť na bolesť neboli ovplyvnené. (tasr)