SME
Streda, 22. september, 2021 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky
MAJESTÁTNA OZDOBA „KRÁĽA DŽUNGLE“ JE V PROSTREDÍ S KROVINAMI A MNOŽSTVOM TŔŇOV ZBYTOČNÝM LUXUSOM, BA MÔŽE BYŤ AJ NEPRÍJEMNÝM BREMENOM

Ľudožrútske levy využili lákavú ponuku

Pri slovnom spojení „kráľ džungle“ si každý predstaví majestátne zviera s bohatou hrivou. Nemusí to byť celkom tak.


Lev môže byť pre ľudí nebezpečný, vedci však zistili, že legendy o viac ako stovke obetí z Kene z konca 19. storočia sú nepravdivé. FOTO - ARCHÍV

V kenskom národnom parku Tsavo, ktorý sa preslávil okolo roku 1898 ľudožrútskymi levmi, žije veľa týchto zvierat bez hrivy. Vtedy dva levy zabili údajne 135 ľudí.

Podľa vedcov je to iba legenda, v skutočnosti ich sotva bolo viac ako tridsať. Nešlo pritom o žiadnu anomáliu, ale len o prirodzenú reakciu levov na zmenu ich životných podmienok.

Mýtus živený Hollywoodom

Julian Kerbis Peterhas a Thomas Gnoske z Field Museum v Chicagu skúmali historické dokumenty a nepublikovanú korešpondenciu Johna Henryho Pattersona (ktorý nakoniec levy zabil) a analyzovali kože a lebky levích ľudožrútov. Z jeho denníka vyplynulo, že levy usmrtili 28 indických robotníkov. Podľa Gnoskeho mohlo byť obetí o niečo viac, ale cifra 135 posúva správu do kategórie mýtov, živených Hollywoodom a celosvetovou senzáciechtivosťou. Ľudožrútske sklony sa u týchto nekorunovaných kráľov africkej fauny objavovali už pred týmto incidentom a nepochybne pokračovali aj po odstrele dvoch previnilcov.

Levy prilákala stavba železnice aj karavány

Tieto dravce do blízkosti ľudí nepochybne prilákala výstavba železnice a mosta. Ich sklon útočiť na človeka posilnili určite aj karavány, ktoré touto oblasťou vtedy často prechádzali a nechávali slabších, zranených alebo chorých členov napospas osudu. Zrejme tu tiež zohral dôležitú úlohu prudký pokles populácie byvolov, typickej levej koristi, zapríčinený morom dobytka v rokoch 1891 až 1893.

Takže podľa Peterhasa a Gnoskeho je skôr čudné, že ľudských obetí nebolo viac.


Vzácne Pattersonove úlovky skončili vypchaté v múzeu.

Akú funkciu má hriva?

Druhým javom, ktorý zaujal vedcov, bola „plešivosť“ týchto ľudožrútskych levov. Vynorila sa otázka, akú funkciu má vôbec hriva? Hypotéz je niekoľko: od odstrašujúcej funkcie (zvieratá pôsobia väčším dojmom) cez sexepíl až po ochranu krku a hlavy. Zároveň je však hriva istým luxusom, lebo predstavuje zbytočnú, ba škodlivú tepelnú izoláciu v horúcich oblastiach. Okrem toho robí zviera nápadnejším aj pre korisť, aj pre konkurentov, a zachytáva sa o tŕne a kry.


John Henry Patterson, ktorý zabil ľudožrútske levy v Keni. Z jeho denníka vyplynulo, že levy usmrtili 28 indických robotníkov.

Roland Kays z Newyorského štátneho múzea v Albany a Bruce Patterson z Field Museum v Chicagu sa rozhodli overiť hypotézu, že veľkosť hrivy sa mení v závislosti od veľkosti samičej skupiny. Väčšia skupina samíc by mala zvýšiť tlak pohlavného výberu v prospech dlhšej, splývavej hrivy u samcov. Levy bez hrivy by mali prevažovať v oblasti s menšími skupinkami levíc. Pozorovania v Tsavo však tieto predpoklady nepotvrdili. Podľa výskumníkov boli skupiny zvierat skôr väčšie vzhľadom na leví priemer, ale samce boli plešivé, alebo mali len ostrovčeky chlpov na hlavách či krkoch.

Pomáha hladina hormónov

Pravdepodobnejšie vysvetlenie podľa Kaysa a Pattersona znie, že horúce prostredie s množstvom tŕňov a krovín robí z hrivy skôr bremeno a zbytočný luxus. Na rozdiel od svoriek na savanách levie skupiny z Tsavo pozostávali prevažne z osamelého samca, ktorý bránil väčšiu skupinu samíc.

„Je možné, že vyššia hladina testosterónov vysvetľuje aj ‘plešivosť‘, aj schopnosť osamotene odohnať skupiny nepriateľov a konkurentov,“ napísali autori štúdie v Scientific American. (kw, sg)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Po kedysi dominantnej záchranke Falck získala v tendri z roku 2019 najviac pozemných staníc záchranka LSE - Life Star Emergency.

Inšpektorát práce jej udelil pokutu 23-tisíc eur.


2 h
Rozhovory ZKH: Milan Krajniak.

Krajniak kritizuje aj ministra Mikulca.


a 1 ďalší 6 h
Čínska developerská spoločnosť Evergrande

Svet straší kolaps gigantickej čínskej firmy.


6 h

Neprehliadnite tiež

Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


3 h

Pádom Dvojičiek sa zaoberala podrobná správa.


a 1 ďalší 5 h
Noc výskumníkov 2021

Sledujte s nami Noc výskumníkov live.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu