SME
Štvrtok, 23. september, 2021 | Meniny má ZdenkaKrížovkyKrížovky
PRVÝ MOBILNÝ TELEFÓN NA SVETE UVIEDLA MOTOROLA POD OZNAČENÍM DYNATAC 8000X

Mobilný telefón dnes oslavuje 20. narodeniny

Presne pred 20. rokmi, 6.3.1983 spoločnosť Motorola uviedla na trh prvý komerčný mobilný telefón na svete – Motorola DynaTAC 8000x (bolo to štyridsaťštyri rokov potom, čo Motorola vynašla prvú vysielačku typu „walkie-talkie“ na svete).

Vývoj tohto modelu trval zhruba 15 rokov a spoločnosť v rámci neho preinvestovala okolo 100 miliónov dolárov.
Revolučný DynaTAC 8000x mal hmotnosť takmer 800g. a jeho rozmery boli 33x4,3x8,9 cm. Práve pre tieto parametre získal od svojich užívateľov prezývku „tehla“ (anglicky brick).
Výdrž telefónu bola jedna hodina hovoru a osem hodín pohotovostného režimu. Telefón mal jednoriadkový LED displej a jeho obstarávacia cena bola stanovená na 3.995 dolárov. Podporoval až tridsať pamäťových miest pre telefónny zoznam.
Už o dva roky neskôr, v roku 1985 Motorola predstavila prvú radu mobilných telefónov DynaTac učených pre automobilové inštalácie, a to pod modelovými označeniami 2000, 4000 a 6000.

Vynálezcom prvého mobilu je vtedajší riaditeľ systémovej divízie Motoroly Dr. Martin Cooper, ktorý uskutočnil prvý bezdrôtový hovor už v apríli 1973. Zavolal svojmu rivalovi Joelovi Engelovi, ktorý bol v tom čase šéfom výskumu v konkurenčnej spoločnosti Bell Labs.
Motorola najprv svoju technológiu predstavila americkej Federálnej komisii pre komunikáciu (F.C.C.), aby získala frekvencie pre verejné použitie.
Po úvodných testoch vo Washingtone sa Motorola rozhodla systém verejne predstaviť v New Yorku. Základňová stanica bola umiestnená na budove Burlington Consolidated Tower (dnes Alliance Capital Building) a Cooper prvý verejný hovor uskutočnil stojac na ulici neďaleko Manhattan Hilton z prvého telefónu rady DynaTAC.
To všetko ešte v roku 1973. Desať rokov trvalo, kým Motorola systém zdokonalila natoľko, že ho začala komerčne predávať.

Porovnanie mobilu z roku 1983 a z roku 2003

Motorola DynaTAC 8000x   Motorola T720
             
Čas hovoru: 30 min.
Pohotovostný čas: 8 hod.
Zvonenie: "crn, crn"   Čas hovoru: do 240 min.
Pohotovostný čas: do 190 hod.
Zvonenie: akékoľvek užívateľ chce - možno ho do telefónu stiahnuť
Anténa: menej ako 6 palcov Displej: LED   Anténa: 0,6 palca Displej: farebný s rozlíšením 4096 farieb
Podpora správ: mmm :-) Zábava: stlač tlačidlo a rozprávaj do telefónu   Podpora správ: EMS, e-mail, SMS, chat Zábava: dve hry s možnosťou stiahnutia akejkoľvek ďalšej
Podpora obrazu: jasné! Internet: žiaden - ani len v počítači   Podpora obrazu: digitálny fotoaparát s možnosťou uchovania obrázkov Internet: vysokorýchlostný GPRS
Pamäť: 30 položiek v telefónnom zozname Príslušenstvo: adaptér do auta s namontovanou anténou a batériou so skráteným časom nabíjania na 1 hodinu   Pamäť: 500 položiek v telefónnom zozname Príslušenstvo: FM stereo náhlavná súprava, externý mikrofón, fotoaparát
Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Podnikateľ František Hodorovský.

Ako oligarcha sa nevnímam, vraví v prvom rozhovore, ktorý poskytol.


22 h
Kritický pohľad Michala Havrana.

Policajti si idú filmové triky.


22. sep
Slovenský vedec Pavol Čekan zo spoločnosti MultiplexDX.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


24 h
Zľava minister financií Matovič a poslanec Fico.

Matovič ukázal Ficovi plagát, podľa Kollára rokovací poriadok neporušil.


TASR a 1 ďalší 4 h

Pokryteckí politici radi burcujú rečami o návrate k tradičným hodnotám. Kollár nie je výnimka.


Neprehliadnite tiež

Noc výskumníkov 2021

Pozerajte s nami live stream z Noci výskumníkov.


3 h
Danišík a iní vedci dávnu supererupciu Toba skúmajú pomocou hornín, ktoré sa nachádzajú v okolí kaldery - hlbokej priehlbine, ktorá zostala po erupcii magmy. Dnes je zaplavená jazerom Toba.

Martin Danišík pôsobí v Austrálii.


6 h

O Kahnemanovej knihe Myslenie rychle a pomalé


a 1 ďalší 6 h
Skryť Zatvoriť reklamu