Šanghaj 5. marca (TASR) - Po sedemročnom výskume čínski vedci z Institute of Naval Medical Science a biotechnickej firmy Aobo zistili, že telo vráskavca sivého (Eschrichtius robustus) obsahuje látky proti rakovine. Informovala o tom čínska agentúra Sinchua.
Účinné látky extrahovali z mozgu veľryby, ktorá dosahuje dĺžku 12-14 metrov a váži 15-35 ton. Pri kontakte s rakovinovými bunkami veľmi účinne spomalili ich rast. Na zdravé bunky nemali látky žiadny účinok, uviedla agentúra.
Protirakovinové látky neblokovali len rast rakovinových buniek. V experimentoch s myšami, ktorým rakovinové bunky implantovali do podkožného tkaniva, docielili aj zmenšovanie rakovinového nádoru.
Jedna skupina myší dostávala obyčajný soľný roztok, kontrolná skupina vodu s veľrybím extraktom. Po dvoch týždňoch vážili nádory myší v prvej skupine v priemere viac ako dva gramy, v druhej skupine sa ich hmotnosť pohybovala od 0,2 do 0,8 gramu. Z antikancerogénnych látok sa podľa riaditeľa inštitútu Šen Sien-žunga vyrobili aj lieky.
Obyvatelia pobrežných oblastí Číny tradične využívajú látky získané z vráskavcov na liečenie osýpok, proti bolestiam zubov, brucha a hnačke.