Columbus 3. marca (TASR) - Obrovský oblak extrémne horúceho plynu objavili americkí a talianski astronómovia v okolí Mliečnej cesty. Plyn je tak horúci, že vo viditeľnej i röntgenovej oblasti je prakticky neviditeľný. Ako píšu v časopise Nature, môže ísť o časť doteraz chýbajúcej "baryónickej" hmoty.
Okrem záhadnej tmavej hmoty hľadajú astronómovia aj veľkú časť "normálnej" hmoty. Tvoria ju prevažne elementárne častice ako neutróny alebo protóny, súhrnne nazývané baryóny. Doteraz objavené hviezdy, plynné oblaky a iné viditeľné objekty predstavujú iba tretinu baryónickej hmoty. Na základe modelových výpočtov sa astronómovia domnievajú, že zvyšné dve tretiny hmoty sú rozptýlené v medzigalaktickom priestore.
Vedci z Ohio State University v Columbuse po chýbajúcej hmote v ultrafialovej oblasti. Analyzovali spektrá aktívnych jadier vzdialených galaxií, ktoré zaznamenal satelit FUSE (Far-Ultraviolet Spectroscopic Explorer).
Tieto spektrá vykazujú charakteristické absorpčné čiary. Rozloženie a hrúbka absorpčných čiar vypovedá o prítomnosti vysoko ionizovaných kyslíkových atómov, ktoré sa nachádzajú medzi ďalekými galaxiami a Zemou. Kyslíkové atómy musia byť súčasťou obrovského plynného oblaku, obklopujúceho Mliečnu cestu a susedné galaxie.
Materiál, z ktorého je oblak zložený, pravdepodobne silno zohriali nárazové vlny pri vzniku jadier galaxií v mladom vesmíre a len veľmi pomaly chladne. Pomalé chladnutie možno súvisí s malou hustotou plynu.
Hmotnosť oblaku odhadujú vedci na biliónnásobok hmotnosti Slnka to je dosť na to, aby obsahoval všetky chýbajúce baryóny lokálnej skupiny galaxií. Jeho objav môže prezradiť niečo viac aj o tmavej hmote. Baryóny totiž priťahuje gravitácia tmavej hmoty, takže vlastne kopírujú jej stopy vo vesmíre.