Lipsko 3. marca (TASR) - Nemecko-americkému tímu vedcov sa prvýkrát podarilo cielene regulovať rast nervových výbežkov. Ako uviedol časopis Proceedings of the National Academy of Sciences, výbežky nervových buniek rástli na slabom laserovom lúči, ktorý sa zľahka dotýkal ich povrchu. Touto metódou by sa mohli vyrábať spínacie obvody z nervových buniek, možné je aj využitie v neurochirurgii.
Allen Ehrlicher z univerzity v Lipsku a jeho kolegovia zdôraznili, že ich metóda nemá nič spoločné s desaťročiami používanými "optickými pinzetami". V tomto prípade sa pomocou silného lasera podchytávajú a presúvajú celé bunky. Výkon lasera použitý vedcami z Lipska niečo také neumožňuje.
Výskumníci robili pokusy s nervovými bunkami potkanov, ktoré stimulovali rastovým faktorom na tvorbu výbežkov. Na koniec jedného z výbežkov bol zameraný slabý infračervený laser. Len niekoľko tisícin milimetra široký lúč bol nastavený tak, aby sa konca výbežku jemne dotýkal.
Podľa Ehrlichera nervový výbežok zmeniť za niekoľko minút nielen smer, ale aj rýchlosť svojho rastu, pričom sa orientoval podľa laserového lúča. Týmto spôsobom sa podarilo zahnúť výbežok v pravom uhle. Niekedy sa však výbežok rozdelil a za lúčom smerovala iba nová vetva.
"Dúfame, že optické riadenie nám umožní vytvárať kontrolované nervové štruktúry in vitro," povedal Ehrlicher. "Tiež si vieme predstaviť, že optické riadenie sa uplatní pri oprave nervov in vivo."
Internet: http://bim66.exphysik.uni-leipzig.de/~lab/kas/ocg/ocg.html