Montpellier 3. marca (TASR) - Na pozoruhodný prípad deľby práce narazili francúzski vedci. Zistili, že jeden európsky druh palmy neprodukuje látky na prilákanie hmyzu v kvetoch, ale v listoch. Chrobáky, špecializované na tento konkrétny druh palmy, napriek tomu nenápadné kvety nájdu a opelia ich, informoval časopis Ecology Letters.
Marie Charlotte Anstettová z univerzity v Montpellieri s kolegyňami skúmala palmičku nízku (Chamaerops humilis), ktorej domovom je Európa. V čase kvitnutia produkuje charakteristickú vôňu, ktorá priťahuje chrobáky druhu Derelomus chamaeropsis. Vedkyne dali chrobákom "privoňať" k rôznym častiam rastliny a pozorovali ich reakciu.
S prekvapením zistili, že chrobáky reagovali iba vtedy, keď ich zmyslové orgány zaregistrovali vôňu šíriacu sa z palmových listov. Palma si teda zaujímavým spôsobom rozdelila úlohy súvisiace s rozmnožovaním: Zatiaľ čo opeľovanie a odmenu opeľovačov vo forme nektáru majú na starosti kvety, o prilákanie hmyzu sa starajú listy.
Tento objav podľa Anstettovej nie je možné vysvetliť bežnými evolučnými teóriami. V prvom rade treba zistiť, z akých štruktúr vzniklo listové tkanivo produkujúce aromatické látky. Palmička pravdepodobne nie je jediným druhom, ktorý má oddelené lákanie hmyzu a opeľovanie kvetov.
Palmičky nízke sú jedným zo štyroch pôvodných druhov paliem rastúcich v Európe. Napriek svojmu názvu však táto palma vyrastie po čase v byte aj do výšky až tri metre. Je vhodná do chladnejších priestorov, aj keď bez poškodenia znesie aj celoročne teplé umiestnenie. Je ozdobou balkónov i letných terás, kde znáša bez poškodenia priame slnko i vietor.