SME

Martinské mestské zastupiteľstvo požaduje otvorený softvér

Mestské zastupiteľstvo v Martine prijalo pred mesiacom uznesenie, v ktorom ukladá prednostovi mestského úradu, aby sa zasadil za využívanie softvéru s otvoreným zdrojovým kódom a prácu s otvorenými štandardami dokumentov. „Aplikáciou otvoreného softvéru,

povedzme, na piatich - siedmich počítačoch by sme mohli ušetriť asi 200-tisíc korún,“ hovorí poslanec mestského zastupiteľstva a iniciátor uznesenia Miroslav Bórik. Keby sa začal otvorený softvér uplatňovať aj v iných mestách a v štátnej správe, úspory by mohli predstavovať milióny korún.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozdiel v prístupe

Veľká väčšina v súčasnosti používaného softvéru patrí medzi komerčný softvér, softvér s uzatvoreným zdrojovým kódom. V oblasti operačných systémov dominuje Windows, v kancelárskych balíkoch MS Office, na poli grafických aplikácií Photoshop. Za „zatvorené“ programy sa platia vysoké poplatky, no mechanizmus ich fungovania je často známy len autorom. Vyplýva z toho potenciálne nebezpečenstvo, že softvér môže okrem svojej hlavnej činnosti vykonávať aj iné úlohy - existujú napríklad aplikácie, ktoré bez vedomia užívateľa zhromažďujú z jeho počítača osobné informácie a potom ich odosielajú cez internet.

SkryťVypnúť reklamu

Protipólom komerčného softvéru sú programy s otvoreným zdrojovým kódom. Ich fungovanie môže ktokoľvek podrobne študovať a tiež voľne upravovať to, čo mu v programe nevyhovuje. Otvorený softvér je zväčša dostupný zadarmo alebo za malý poplatok. Typickým softvérom s otvoreným zdrojovým kódom je napríklad operačný systém Linux, kancelársky balík StarOffice či grafická aplikácia GIMP.

Za využívanie transparentnejšieho (a lacnejšieho) otvoreného softvéru sa už oficiálne vyslovila aj Európska únia. Existujú totiž napríklad obavy zo zneužitia zatvoreného softvéru na priemyselnú špionáž, keďže väčšina programov pochádza z USA.

Uzatvorený softvér zároveň podporuje monopolizáciu - bráni sa spolupráci s inými platformami a núti užívateľov, aby si kupovali ďalšie programy znova od toho istého výrobcu. Zároveň dáva jedinému výrobcovi možnosť určovať štandardy, čo potenciálne znižuje ich kvalitu.

SkryťVypnúť reklamu

Ak napríklad štátna správa komunikuje s občanmi s použitím formátov Microsoftu (v prípade textov doc), núti ich tým, aby si drahý softvér od tejto firmy tiež kúpili - inak totiž dokumenty nedokážu prečítať. Pritom existujú aj otvorené formáty (napr. rtf), s ktorými dokážu pracovať všetky programy na editovanie textu, vrátane MS Wordu.

Cena za zotrvačnosť

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo zavádzanie otvoreného softvéru do kancelárií nepredstaviteľné - ovládanie aplikácií bolo stavané na skúsených programátorov, nie bežných užívateľov. „Dnes však už nie je problém s ovládaním ani náročnosťou inštalácie - kto vie pracovať s Windows, zvládne aj prostredie KDE či GNOME v Linuxe,“ hovorí Miroslav Bórik. Silnou stránkou otvoreného softvéru je podľa neho najmä stabilita a spoľahlivosť.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhej strane však stále chýbajú špecializované aplikácie, napríklad na vedenie účtovníctva či prístup k špeciálnym databázam.

Otvorený softvér by sa teda mohol uplatniť najskôr na počítačoch, z ktorých netreba pristupovať k existujúcim aplikáciám. „Ak úradník potrebuje len kancelársky balík, prístup k elektronickej pošte či do intranetu, neexistuje dôvod, prečo by nemohol mať na počítači bezplatný otvorený softvér,“ vraví Miroslav Bórik. Veľkým problémom je však aj neochota ľudí učiť sa pracovať s niečím novým.

„Úradníkov zatiaľ nič nenúti, aby sa otvoreným softvérom a úsporou zaoberali - keď majú na nákup softvéru peniaze. Tlak na nich preto musí vyvíjať verejnosť a poslanci,“ konštatuje Miroslav Bórik.

TOMÁŠ BELLA, tomas.bella@sme.sk

SkryťVypnúť reklamu

www.linux.cz/petice/ - petícia za otvorený softvér

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  1. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  3. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  4. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  5. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  6. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 17 835
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 635
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 7 530
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 3 199
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 078
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 845
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 2 742
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 1 717
SkryťZatvoriť reklamu