SME

Týždeň vo vede

(20. 2. – 26. 2. 2003)

(20. 2. – 26. 2. 2003)

* K. J. Vahala s kolegami z California Institute of Technology vytvorili základ kremíkových mikročipov, na ktorých cirkulujúce svetlo nahradí doterajšie elektróny. Využívanie „balíčkov“ svetla (fotónov) namiesto elektrónov pre prenos informácie je veľký úspech pre fotoniku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

* Bádatelia na čele s Ehudom Shapirom z Weizmann Institute of Science (Izrael) zhotovili drobný počítač, skladajúci sa výlučne z DNA a enzýmov. Takéto počítače môžu prekonať tradičné na báze kremíkových mikročipov, čo sa týka výpočtovaj rýchlosti a miniaturizácie.

SkryťVypnúť reklamu

* John Price z University of Colorado s kolegami nepozorovali žiadne účinky hypotetických „dialtónových“ a „radiónových“ síl v meradle 100 mikrometrov, predpovedané teóriou strún. Vážne faux-pas tejto teórie ako kandidáta na zjednotenie gravitácie s ostatnými interakciami.

* Martin Bizarro s kolegami z Geological Museum v Kodani pomocou analýzy meteoritu prekalibrovali rádioizotopové „hodiny“ využívajúce rozpad lutécia-176 na hafnium-176 a zistili, že zemská kôra sa od plášťa oddelila už 320 miliónov rokov po vzniku Zeme.

* Moya Meredith Smithová z londýnskeho King‘s College zistila na fosíliách panciernatých rýb, že zuby sa v evolúcii čeľustnatých stavovcov nezávisle vyvinuli najmenej dvakrát.

* Eliezer Huberman z Argonne National Laboratory s kolegami pretvoril pomocou rastového faktora dospelé monocyty (typ bielych krviniek) na pluripotentné kmeňové bunky, ktoré sa po pridaní ďalšieho rastového faktora rozrôznili na nervové, pečeňové a imunitné tkanivo.

SkryťVypnúť reklamu

* Bernard Babior zo Scripps Research Institute potvrdil, že cirkulujúce imunitné bunky neutrofily produkujú ozón, ktorým zabíjajú baktérie a huby, ale posilňujú i zápalovú reakciu.

* Michael Miles z London School of Hygiene and Tropical Medicine s kolegami zistil, že prvok Trypanosoma cruzi, spôsobujúci Chagasovu chorobu (americká trypanozomóza) využíva pri šírení veľkú pružnosť svojej dedičnej informácie - splývanie, eróziu aj rekombináciu génov.

* Mravčie kolónie bývali synonymom kolegiálnosti a spolupráce. Minttummaaria Hannonenová a Liselotte Sunströmová z University of Helsinki však zistili, že mravce druhu Formica fusca v kolónii s viacerými kráľovnami pestujú nepotizmus - „protežujú“ svojich príbuzných.

ZDENĚK URBAN

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


2
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu