Transplantáty z očného tkaniva embrya môžu pomôcť ľuďom, ktorí postupne strácajú zrak, alebo dokonca aj vrátiť zrak nevidiacim. Myslia si to Robert Aramant a Magdalena Seilerová z Doheny Eye Institute v Los Angeles. Pokusná transplantácia embryonálneho tkaniva zlepšila zrak dvom zo štyroch ľudí s degeneratívnou poruchou sietnice. Informoval o tom New Scientist.
63-ročná Elisabeth Bryantová, ktorú operovali pred rokom, nevidela na ľavé oko. Po chirurgickom zákroku hovorí: „Teraz vidím oči, nos a ústa ľudí, ktorí sedia okolo mňa.“
Nie je zatiaľ isté, či ide o trvalé zlepšenie. Na základe doterajších nádejných výsledkov však tím očných chirurgov, vedený Normanom Radtkem (Univerzity of Louisville, Kentucky) požiadal o povolenie na ďalšie operácie.
Bryantová, tak ako mnohí iní pacienti, trpí dedičnou chorobou (retinis pigmentosa), ktorá spôsobuje degeneráciu sietnice. V západných krajinách táto choroba postihuje jedného z 3500 ľudí. Počas uplynulých desaťročí lekári skúšali veľa ciest, ako liečiť zrak transplantáciou najrôznejších druhov očných buniek. Stroskotávali však väčšinou na tom, že imunitný systém pacienta ich buď odmietol, alebo neboli účinné.
R. Aramant a M. Seilerová považujú za veľmi nádejnú metódu transplantácie dvojvrstvy buniek zo sietnic potratených embryí. Stačia dva milimetre štvorcové tkaniva, ktoré obsahujú podporné epitelové bunky, ako aj svetlocitlivé tyčinky a čapíky. Tie zastavia chorobné procesy v oku. Keďže imunitný systém embryonálne bunky prijíma lepšie, nie je potrebné užívať imunosupresíva (lieky na potlačenie obranných funkcií imunitného systému). Pokusy na potkanoch tiež ukázali, že transplantované bunky nielen prežijú, ale vytvárajú nové spojenia s pôvodnými, už nefunkčnými bunkami.
Lekársky tím sa však musí spoliehať zväčša na subjektívne výpovede pacientov, a to sa vo vede neráta. Ťažko tiež určiť, či pozorované zlepšenia nastali skutočne vďaka transplantovaným bunkám. Môže totiž ísť aj o tzv. záchranný efekt, keď porušenie očných tkanív spustí rastové faktory, ktoré na nejaký čas obnovia poškodené bunky a zlepšia zrak.
„S touto možnosťou treba rátať pri každom chirurgickom zákroku,“ povedal John Greenwood z Intitute of Ophthalmology v Londýne, ktorý experimentuje s implantáciami kmeňových buniek sietnice.
Lekári ani pacienti by preto zatiaľ nemali mať zbytočne veľké oči, pokiaľ ide o možnosti novej metódy. Je to však perspektívna cesta.
Americkí oční chirurgovia sa chcú teraz zamerať na liečenie skorších štádií degeneratívnych chorôb, kde môže priniesť využitie embryonálnych transplantátov ešte lepší výsledok.
(ač)