Praha 26. februára (TASR) - Česká Bezpečnostná informačná služba (BIS) na rozdiel od polície disponuje informáciami o súkromných firmách, či osobách, ktoré vlastnia zariadenia na odpočúvanie, píše dnešný český denník Právo.
"Informácie o nich máme, ale nemôžeme ich zverejniť," povedal denníku Jan Šubert z BIS. Ako dodal, nemôže ani prezradiť, či je BIS technicky vybavená na odpočúvanie a lokalizáciu mobilov. Podľa bezpečnostných expertov môže odpočúvanie mobilných telefónov vykonávať neobmedzený počet firiem, či osôb, ktoré si zaobstarajú potrebné vybavenie. Hoci sa jeho cena pohybuje v rádovo státisícoch dolárov, nemusí to byť prekážka, dodal hovorca Českého mobilu Igor Přerovský.
Podľa hovorcu Generálneho riaditeľstva ciel Jiřího Bartáka si prípadní majitelia takýchto zariadení mohli doviesť komponenty zariadenia a potom si ho doma zmontovať, takže nemuseli prejsť colnou evidenciou.
Ako denníku prezradil jeden zo spravodajcov, jedinou ochranou pred odpočúvaním môžu byť tvrdé sankcie. "Bude sa teraz treba zamerať proti nelegálnemu odpočúvaniu a sledovaniu mobilov ako forme podnikania," dodal predseda snemovnej komisie na kontrolu BIS Jan Klas (ODS).
Mobilní operátori podľa zákona nemôžu odmietnuť poskytnutie informácií polícii, či tajným službám. Podmienkou je súdny príkaz alebo súhlas klienta.
(spravodajkyňa TASR Katarína Korgová) pel