Londýn 24. februára (TASR) - Hlboko pod hladinou Tichého oceánu pri západnom pobreží Kanady objavili vedci doteraz neznámy kolobeh vody. Medzi dvoma asi 50 kilometrov vzdialenými podmorskými vyvýšeninami existuje podzemné prepojenie, ktorým prúdi studená oceánska voda, píše vedci v časopise Nature.
Objektom záujmu vedcov bolo východné úbočie chrbta Juan de Fuca západne od kanadského ostrova Vancouver. Na tomto mieste vystupuje z vnútra Zeme horúca magma a vytvára novú oceánsku kôru. Teplo odvádza najprv voda, ale novú vrstvu kôry postupne prekryjú usadeniny, takže tento proces postupne ustane.
Výskumníci chceli zistiť, akými inými spôsobmi uniká teplo zo zemských hlbín, preto skúmali vyvýšeniny na morskom dne, ktoré usadeniny prevyšujú o niekoľko sto metrov. Pretože takéto vyvýšeniny sú úplne holé, nazývajú sa aj Bares (z anglického bare - nahý, obnažený).
Dve vyvýšeniny sa podarilo identifikovať ako piliere doteraz neznámeho kolobehu vody. Cez Grizzly Bare preniká voda s teplotou dva stupne Celzia priepustnou horninou a tečie k vyvýšenine Baby Bare, kde opäť vystupuje ohriata na 65 stupňov.
Voda na svojej podzemnej ceste neakumuluje iba teplo, ale rozpúšťajú sa v nej aj niektoré prvky z horniny, z ktorých koncentrácie sa dá zistiť trvanie kolobehu. V tomto prípade potrebuje voda na prekonanie 52 kilometrov asi 4300 rokov.
Vedci zatiaľ nevedia, ako tento kolobeh vody vznikol, preto chcú pokračovať vo výskume. Vyvýšeniny na chrbte Juan de Fuca by mohli poslúžiť ako model, ktorý by objasnil túto časť procesu výmeny tepla na Zemi.