SME

Ako v skutočnosti vyzerá internet?

Všetci sme už počuli, že internet je gigantická informačná pavučina - aký má však tvar, čo je v jej strede a ktoré servery vytvárajú jednotlivé kruhy pavučiny? Pomôcku pri snahe predstaviť si štruktúru internetu ponúka nová služba TouchGraph GoogleBrowser

Jeden z možných pohľadov na slovenský internet - vľavo hore server denníka SME, pod ním Zoznam.sk, vpravo hore ďalšie podservery sme.sk.

FOTO - TOUCHGRAPH.COM

Všetci sme už počuli, že internet je gigantická informačná pavučina - aký má však tvar, čo je v jej strede a ktoré servery vytvárajú jednotlivé kruhy pavučiny? Pomôcku pri snahe predstaviť si štruktúru internetu ponúka nová služba TouchGraph GoogleBrowser, ktorá dokáže zobraziť komplikovanú sieť internetových serverov prepojených podľa toho, aký príbuzný je ich obsah a ako medzi nimi vedú hypertextové odkazy. Efektné grafy sú zostavované na základe informácií vyhľadávača Google, ktorý dokáže triediť a vyhľadávať webové stránky aj podľa súvislostí v ich obsahu (funkcia „Related“).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Google dokáže nájsť aj spojenia medzi stránkami, ktoré ponúkajú príbuzný obsah, ale navzájom na seba neodkazujú (napríklad preto, lebo sú konkurentmi). Pre surfistov preto môže byť TouchGraph GoogleBrowser užitočný napríklad vtedy, keď chcú získať podrobný prehľad o tom, ktoré servery ponúkajú podobný obsah, ako ich obľúbená stránka. Graf navyše jasne ukazuje, ktoré stránky sú najvýznamnejšie a vedie na ne najviac internetových spojení.

Práca s GoogleBrowserom sa začína zadaním názvu štartovacieho servera, ktorý bude v strede vykreslenej siete, na adresu www.touchgraph.com/TGGoogleBrowser.html. Program začne postupne okolo neho vykresľovať sieť. Ak vás bližšie zaujímajú prepojenia niektorého z ďalších vykreslených serverov, stačí naň dvakrát kliknúť a sieť sa rozvinie aj okolo neho. Počas vykresľovania môžete zároveň zadať aj názvy ďalších serverov, ktoré budú pridané do mapy bez ohľadu na súvislosť so štartovacím. Okolo nich sa vytvorí samostatná pavučina, ktorá sa môže s pôvodnou rýchlo spojiť. Program zároveň umožňuje nastaviť počet „skokov“, ktoré môžu viesť od štartovacieho servera k najvzdialenejšiemu, a mnohé ďalšie parametre.

SkryťVypnúť reklamu

Na internete existuje aj niekoľko ďalších prehliadačov umožňujúcich zobrazenie textových informácií vo forme grafu či siete. Na adrese www.pmbrowser.info/amazon.html  sú napríklad vizualizované spojenia medzi najznámejšími papierovými knihami. Informácie sa získavajú z databázy najväčšieho internetového kníkupectva Amazon, ktoré zverejňuje, „čo si ešte objednali ľudia, ktorým sa páčila vaša obľúbená kniha“.

Služba Google Set Vista na adrese www.langreiter.com/space/google-set-vista  zasa zobrazuje významové prepojenia medzi jednotlivými slovami v anglickom jazyku na základe experimentálneho nástroja Google Sets (labs.google.com).

www.touchgraph.com/TGGoogleBrowser.html

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Vizualizácia projektu Fizz Park.

Investor Fizz Parku presvedčil úradníkov z bratislavského magistrátu.


3
Karol Duchoň na Bratislavskej lýre v roku 1984.

Špeciálna relácia bude venovaná legende.


29
Tadej Pogačar.

Slovenský cyklista Lukáš Kubiš preteky nedokončil.


a 1 ďalší 1
Daniel Bombic po skončení neverejného zasadnutia na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici.

Ku komunikácii iných orgánov sa nevyjadruje.


TASR 46
SkryťZatvoriť reklamu