Charles Knight z amerického Národného centra pre výskum atmosféry pomocou mikroskopu preskúmal umelé snehové vločky z vody a stlačeného vzduchu, ktoré lyžiarske strediská v oblastiach chudobných na zrážky vyfukujú na trate.
"Tú vec by som snehom nenazýval," povedal meteorológ v pondelok na výročnom stretnutí americkej vedeckej spoločnosti AAAS v Denveri.
Snehové stroje produkujú namiesto jemných kryštálov len neforemné ľadové hrudy a umelému snehu chýba ľadové jadro, uviedol Knight. Ľadové jadrá sú cudzie častice prirodzene sa nachádzajúce v atmosfére, podobne ako jodid strieborný, na ktoré sa viažu vodné kvapky.
Cudzie čiastočky zapríčinia, že vodné kvapky zmrznú. Kvapalná voda je dostatočne ochladená vtedy, keď jej teplota leží pod bodom mrazu. "Komplexné štruktúry, ktoré nazývame snehovými kryštálmi, rastú v oblakoch molekula za molekulou," vysvetlil Knight. Umelý sneh naproti tomu nie je nič viac než ľadový prášok.
Niektoré lyžiarske strediská preto pristúpili k tomu, že do hotovej zmesi umelého snehu primiešavajú umelé ľadové jadrá, avšak s nimi aj určité druhy baktérií. Vedci však pochybujú, že takéto opatrenia kvalitu umelého snehu výrazne zvýšia.