Londýn 14. februára (TASR) - Prvého cicavca klonovaného z dospelého zvieraťa - ovcu Dolly dnes utratili smrteľnou injekciou, keď u nej diagnostikovali pľúcne ochorenie v pokročilom štádiu. Informoval o tom Roslinov inštitút v Edinburghu.
Po tom, čo veterinárne vyšetrenie preukázalo pľúcne ochorenie, odborníci z inštitútu sa rozhodli ukončiť život šesťročného zvieraťa. "Ovca môže žiť od 11 do 12 rokov a pľúcne infekcie sú bežné u starších oviec," uviedol Harry Griffin zo škótskeho inštitútu.
Hoci Dolly prišla na svet už 5. júla 1996, medzinárodnú verejnosť ohúrila správa, že v tomto inštitúte sa podarilo vyklonovať ovcu z dospelého zvieraťa až 23. februára 1997, keď existenciu Dolly oficiálne potvrdili.
Vedecký tím profesora Iana Wilmuta počas úspešného pokusu najprv vyňal jednu bunku z vajíčka dospelej ovce a potom z nej izoloval jej jadro, ktoré obsahuje genetický materiál. Z mliečnej žľazy vo vnútri vemena inej ovce vedci vyňali ďalšiu bunku a spojili ju s prvou bunkou bez jadra.
Novonarodené zviera tak bolo úplne identické so svojou sedemročnou "genetickou matkou" Finn Dorset. Rôznym vedeckým tímom na svete sa už v minulosti podarilo naklonovať embryá žiab, mačiek a dobytka, teraz však išlo o prvý prípad, kedy to vyšlo u dospelého cicavca.
Dolly sa v apríli 1998 stala matkou, keď priviedla na svet svoje prvé mláďa-jahňa-samičku Bonnie. K oplodneniu došlo dvakrát waleským horským baranom Davidom. Dolly priviedla v roku 1998 na svet ešte tri ďalšie jahňatá.
Tento vedecký prelom v génovej technike vyvolal diskusie o možnom klonovaní ľudí. Predčasné ukončenie života Dolly však vyvoláva podozrenie, že klony starnú rýchlejšie. Už v roku 1999 vedci spozorovali, že bunky v jej tele začali vykazovať vlastnosti staršieho zvieraťa. Pitva by mala upresniť príčinu ochorenia ovce.
Len pred rokom znepokojila "otca" Dolly profesora Iana Wilmuta skutočnosť, že ovca trpela v relatívne mladom veku - päť a pol roka artritídou v ľavej zadnej nohe. Wilmut vyjadril obavy, že za jej ochorenie pravdepodobne môže klonovací proces. Ako dodal, k zhoršeniu zdravotného stavu zvieraťa došlo predčasne, pretože klonovacie procesy zvyšujú riziko genetických defektov.
Ešte pri narodení Dolly Wilmut uviedol, že ovca by mohla žiť dlhšie, najmenej desať rokov. Vtedy zdôraznil, že je potrebné neustále monitorovať zdravotný stav klonovaného zvieraťa.
Telo Dolly bolo prisľúbené Národnému múzeu v Škótsku a je pravdepodobné, že ho vystavia v Edinburghu.
1 2 3 20 mic juh