Moskva 14. februára (TASR) - Rusko a Spojené štáty podniknú "energické kroky" na udržanie prevádzky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) po strate raketoplánu Columbia. Vyhlásil to dnes ruský prezident Vladimir Putin po telefonickom rozhovore s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.
Tri zostávajúce americké raketoplány nemôžu lietať počas vyšetrovania nehody z 1. februára, takže doprava nových posádok a zásob na orbitálnu stanicu závisí od letov ruských vesmírnych lodí.
Putin v rozhovore vyjadril nádej, že sa americkým špecialistom čoskoro podarí stanoviť príčinu záhuby Columbie. Raketoplán sa rozpadol pri návrate na Zem pri vstupe do atmosféry, pričom zahynula celá sedemčlenná posádka.
Okrem štyroch plánovaných ruských letov na ISS v tomto roku sa musí postaviť a vyslať do vesmíru ďalšia zásobovacia loď Progress, aby sa zabezpečila prevádzka stanice. Informoval o tom šéf ruskej vesmírnej agentúry Rosaviakosmos Jurij Koptev po konzultáciách s prezidentom.
Za predpokladu, že flotila raketoplánov nebude môcť vzlietnuť viac ako rok, počet ruských lodí vypustených na orbitu sa bude musieť zvýšiť z terajších päť na osem, dodal Koptev.
Šéf Rosaviakosmosu v tejto súvislosti upozornil na akútny nedostatok finančných prostriedkov ruského vesmírneho programu. Ruská strana vyčlenila toho roku pre ISS 138 miliónov dolárov. Americká NASA plánovala vydať na stanicu 1,7 miliardy dolárov.
Náklady na postavenie a vypustenie vesmírnej rakety dosahujú okolo 22 miliónov dolárov. Predstavitelia Rosaviakosmosu predtým vyhlásili, že NASA je ochotná finančne podporiť ruských kolegov, potrebný je ešte súhlas amerického Kongresu.