Melbourne 14. februára (TASR) - Austrálski biológovia objavili úplne nový rod huby hľuzovky, ktorý sa asi vyskytuje iba na tomto kontinente. Neale Bougher a jeho kolegovia z Commonwealth Scientific and Industrial Organisation (CSIRO) naň narazili v bývalej bauxitovej bani neďaleko mesta Perth.
"Vedci na celom svete čakali na takýto objav nejaké to storočie," povedal Bougher. Spolu s Teresou Lebelovou z Kráľovskej botanickej záhrady v Melbourne identifikoval už päť rôznych druhov, ktoré vedci zaradili do nového rodu Amarrendia.
Tento názov je odvodený od najbližších príbuzných čeľadí Amanita (muchotrávkovité) a Torrendia. Či sú zástupcovia rodu Amarrendia rovnako jedovatí ako muchotrávkovité huby, vedci zatiaľ nevedia.
Bougher sám predpokladá, že huby nie sú zdraviu škodlivé. Aspoň doteraz nebola u žiadneho nového druhu zistená prítomnosť jedovatých látok. Okrem toho ich spóry rozširujú cicavce, ktoré hľuzy vyhrabávajú zo zeme, čo tézu o neškodnosti podporuje.
Hľuzovky majú dôležitú ekologickú funkciu. Rozkladajú drevo a v zhnitých kmeňoch vytvárajú dutiny, do ktorých sa môžu nasťahovať zvieratá. Z rozloženého dreva čerpajú huby živiny a vracajú ich späť do pôdy.
Huby ako hľuzovky by mohli podľa Boughera plniť dôležitú funkciu pri opätovnom zalesňovaní a renaturalizácii poškodených plôch. Šance objavenia ďalších neznámych druhov sú vysoké. Biológovia totiž odhadujú, že zatiaľ poznáme iba desatinu druhov húb na austrálskom kontinente.