Motorola sa totiž rozhodla do tohto telefónu pridať USB konektor na pripojenie k počítaču.
A takúto možnosť vám iné značky neponúknu (nepočítame Nokiu 5510, ktorá má USB konektor na prenos MP3).
Otestovali sme preto pre vás tento telefón, ktorý sme na test dostali spolu s notebookom IBM T23. Táto kombinácia nám umožnila otestovať spomínané prepojenie cez USB. Začnime však poporiadku.
Modely radu C3xx sa vyznačujú možnosťami, ktoré inde nenájdete – výmenou krytu zmeníte tvar telefónu. Tento výborný nápad Motoroly umožňuje s C3xx skutočné zázraky – telefón môžete podľa nálady, ale aj pohlavia kedykoľvek zmeniť na elegantný hranatý mobil s imitáciou pokovenia (predáva sa pod označením C331) alebo na veselú arašidku, ktorú má u nás v ponuke Orange (tvarom sa skôr hodí pre ženy, predáva sa pod označením C332, krytov je viac, amli by sa dovážať aj na Slovensko).
Telefónu dominuje malý grafický displej s vysokým rozlíšením, ktorý je podsvietený efektnou oceľovo bielou farbou. Klávesnica je tvrdšia, no perfektne reaguje na dotyk. Klávesy sú rozmiestnené tak, že na nich môže písať aj človek s hrubšími prstami. Ovládanie menu zabezpečujú štyri smerové tlačidlá s potvrdzovacím tlačidlom v strede.
Menu telefónu je textové, no v jeho hlavnej vetve dopĺňajú text jednoduché animované ikonky. Orientácia v ňom je veľmi rýchla a prehľadná. Staršie telefóny Motoroly mali menu veľmi nelogické, zdá sa však, že sa Motorola polepšila a jej nové telefóny tento hendikep nemajú. I keď, chybičky sa nájdu aj v modeli C332. Najvýraznejšou je nelogické výber a potvrdzovanie akcie dvomi tlačidlami. Ako na potvoru stlačíte intuitívne práve to tlačidlo, ktoré je nesprávne. Jednoduchšie by bolo, ak by potvrdzovanie a výber akcie obsluhovalo iba jedno tlačidlo.
FunkcieI keď je model C332 malý a určený skôr na základné telefonovanie, disponuje množstvom praktických funkcií. Pamäť telefónu obsiahne 100 záznamov na telefónne čísla. Mobil podporuje posielanie EMS v najnovšom formáte 5.0. Pri písaní SMS môžete použiť 10 preddefinovaných správ a prediktívnu funkciu iTap. Do povinnej výbavy patrí ešte kalkulačka, konvertor meny a záznamník s pripomienkovačom.
Motorola C332 ide s dobou a podporuje 16-tónové polyfonické zvonenia, pričom si dala záležať na ich výbere a z ponuky 35 kúskov si vyberie doslova každý.
Ak by ste si náhodou nevybrali, model C332 má ďalšiu zaujímavú aplikáciu – MotoMixer. Je to jednoduchý mixážny pult, pomocou ktorého si namixujete vlastné zvonenie. Z ponuky sa dá vybrať základný hudobný motív, v ktorom potom mixujete jednotlivé hudobné nástroje. Pred samotným mixovaním odporúčame naštudovať si návod, bez ktorého sa mixovanie zmení na chaotické stláčanie tlačidiel :-) Výsledok je pri troche šikovnosti vážne počúvateľný. Namixovanú melódiu si možno pomenovať a uložiť.
Medzi ďalšie zábavné funkcie patria sťahovateľné animované šetriče obrazovky a tapety, stihanuť sa dajú aj nové zvonenia. Motorola však všetky multimédiá spoplatňuje.
Hry sú v telefóne tri: Astrosmash, Snood 21, MotoGP. Aj keď ich obmedzuje čiernobiely displej, dá sa s nimi zabaviť (nám najviac sadla motorkárska MotoGP – vo farebnej verzii je v Motorole T720).V telefóne je aj prehliadač WAP vo verzii 1.2.1 a GPRS 4+1. Práve GPRS v kombinácii so zabudovaným USB konektorom robí tento model mimoriadne atraktívny pre všetkých, ktorí uvažujú o využívaní GPRS prístupu na internet.
Telefón je totiž v porovnaní s konkurenčnými modelmi s pripojením cez COM port oveľa šikovnejší. Z našich skúseností môžeme povedať, že pripojenie cez COM port je komplikované a nestabilné, tak pri inštalácii ako aj v spoľahlivosti zapojenia. Pripojenie cez USB je naopak jednoduché, rýchle a môžete ho vykonať kedykoľvek za chodu počítača, pričom jeho operačný systém sám rozozná pripojené zariadenie a automaticky ho nainštaluje. Windows, samozrejme, nemajú zakomponovaný ovládač, preto Motorola dodáva vlastný v inštalačnom balíčku. Inštalácia pripojeného telefónu je jednoduchá a rýchla, nie je na nej čo pokaziť. V operačnom systéme sa telefón hlási ako USB modem. Stačí nakonfigurovať niektoré detaily podľa pokynov mobilného operátora a môžete surfovať. Pripojenie na internet cez Motorolu C332 je bezproblémové a stabilné.
Jedinou slabinou telefónu je batéria typu Li-Ion s kapacitou 600 mAh. Pripojenie na internet cez GPRS ju citeľne vyčerpáva a práve s ohľadom na možnosť USB pripojenia mohla byť Motorola veľkorysejšia a v telefóne ponúknuť výkonnejšiu batériu. Nuž, je to daň za nízku cenu telefónu spolu s ďalším obmedzením, ktoré nepoteší experimentátorov: cez USB kábel možno telefón používať iba ako GPRS modem, nedajú sa doň presúvať súbory ako obrázky alebo zvonenia.
Zhodnotenie
V každom prípade je Motorola C332 šikovný telefón, ktorý ponúka výborný pomer kvalita/cena. V porovnaní s konkurenciou (napríklad telefónmi Sony Ericsson T200 alebo Siemens C55) obstojí a dokonca príjemne prekvapí miernym nadštandardom funkcií.
Klady
Rozmery a váha
Kvalitne podsvietený displej a klávesy
Inovatívne funkcie pre mladých: MotoMixer a zmena tvaru telefónu podľa krytu
USB konektor
Zápory
Poddimenzovaná batéria