
Tom Christerson prežil s umelým srdcom 512 dní, väčšinu z nich v kruhu svojich blízkych. FOTO - ČTK/AP
V piatok 7. februára zomrel 71-ročný Američan Tom Christerson, ktorý žil od 13. septembra 2001 so srdcom z umelej hmoty a titánu AbioCor. Srdce, ktoré váži 1,5 kg a poháňa ho vonkajšia batéria, mu umožnilo prežiť 512 dní, osláviť narodenie pravnuka a 55. výročie sobáša. Christerson sa stal najdlhšie žijúcim človekom s umelým srdcom v histórii.
Dr. David Ledermann z firmy Abiomed, ktorá srdce vyrobila, povedal: „Ukázalo sa, že umelé srdce môže podstatne predĺžiť život a zachovať jeho kvalitu. Veľa z toho, čo sme zistili vďaka Tomovi a jeho rodine, pomôže zdokonaliť našu technológiu, predĺžiť životnosť srdca a zlepšiť kvalitu života pacientov.“

Tom Christerson na takmer rok starej snímke so svojimi lekármi, Lamanom Grayom (vľavo) a Robertom Dowlingom z Jewish Hospital v Louisville, štát Kentucky. FOTO - ČTK/AP
Lederman aj lekári z Jewish Hospital v Louisville (štát Kentucky), kde úspešná transplantácia prebehla, ohodnotili Christersona ako hrdinu, ktorý sa zapísal do histórie modernej medicíny. Ocenili aj trpezlivosť a obetavosť jeho rodiny, ktorá sa podieľala na tomto výnimočnom experimente.
Prvým pacientom, ktorý prežil so srdcom AbioCor takmer päť mesiacov, bol Robert Tools. Umelé srdce mu transplantovali v júli uplynulého roku. Od januára žijú v USA ďalší dvaja pacienti s umelým srdcom.
Priekopníkom transplantácií srdca bol juhoafrický chirurg profesor Christian Barnard. V roku 1967 sa preslávil prvou transplantáciou na svete, jeho pacient Louis Washkansky však prežil iba 18 dní. (ač, tasr)