Linux je operačný systém - základný softvér v počítači umožňujúci prácu ostatným programom. Jeho autorom je Fín Linus Torvalds, ktorý na ňom začal pracovať v roku 1991. Výnimočnosť Linuxu spočíva v tom, že je šírený pod licenciou GNU GPL. Tá okrem iného vyžaduje, aby bol vždy k dispozícii vrátane zdrojového kódu, ktorý si každý môže upraviť a doplniť podľa vlastných potrieb. Práve tento fakt spolu s rozvojom internetu umožnil, že v súčasnej dobre sa už na jeho vývoji podieľa niekoľko tisíc ďalších programátorov.
Pre Linux už existuje veľké množstvo aplikácií, určených prevažne pre servery a pokročilých užívateľov. V poslednej dobe však stále rýchlejšie pribúdajú aj programy pre bežných užívateľov, s prívetivým grafickým rozhraním. Prevažná časť z nich je tiež šírená pod licenciou GPL alebo inou patriacou do slobodného softvéru, pre užívateľov sú teda zadarmo.
Aký je rozdiel medzi Linuxom a Windows?
Na rozdiel od Windows je Linux postavený na systéme Unixu, čo pre užívateľa znamená hlavne iné názvy príkazov i možnosť práce viacerých používateľov na jednom počítači. Zatiaľ čo vo Windows je snaha skôr integrovať do každého programu čo najviac funkcií, v Linuxe prevažujú programy zamerané na jednu činnosť, ktorú však robia čo najlepšie. Vzájomnou komunikáciou týchto programov sa potom ľahko realizujú aj komplikované úlohy.
Na pohľad už pri porovnaní Windows a Linuxu s najnovšími grafickými prostrediami nie sú rozdiely výrazné, navyše mnohé programy pre Linux kopírujú výzor i ovládanie podobných produktov pre Windows. V súčasnej dobe iba máloktoré z nich majú porovnateľnú funkčnosť, pre základné použitie však úplne postačujú.
Načo je mi Linux, keď už mám Windows?
Ak vám v ňom nič nechýba a všetko funguje k vašej úplnej spokojnosti, tak na nič. Ste však veľmi výnimočný prípad :-). Pokiaľ nemáte špeciálne požiadavky a nie ste nútení pracovať s niektorým uzatvoreným formátom súborov, mal by vám Linux poskytnúť všetko, čo používate vo Windows. Niektoré programy sa vám zrejme budú páčiť menej, iné vás môžu naopak príjemne prekvapiť.
Okrem bezplatnosti a vyššej kvality programov sa medzi hlavnými dôvodmi na používanie Linuxu často uvádza radosť. Tá môže vychádzať napríklad z toho, že v Linuxe sa nemusíte obávať skrytých funkcií alebo vnucovania nejakej reklamy. Vývoj žiadneho slobodného softvéru sa nezastaví len preto, že by marketingovo prestal vyhovovať. A pokročilejší používatelia, hlavne ak majú viac voľného času, si určite vychutnajú objavovanie nespočetného množstva zaujímavých funkcií.
To všetko samozrejme neznamená, že Linux je pre každého. V ďalších častiach si bližšie opíšeme jeho výhody a nevýhody pre rôzne skupiny používateľov.
O dva týždne: V čom je Linux lepší ako Windows