Svet pozná e-biznis, e-vzdelávanie, e-bankovníctvo a e-papier a najnovšie už aj e-trombózu. Tá však na rozdiel od predchádzajúcich sprievodných javov internetového veku nepomáha, ale zabíja. Podľa štúdie wellingtonského Inštitútu pre lekársky výskum hrozí ľuďom, ktorí trávia dlhé hodiny sedením za počítačom, vytváranie krvných zrazenín, ktoré môžu spôsobiť ich smrť.
18 hodín za počítačom
V článku zverejnenom v časopise European Respiratory Journal novozélandskí vedci uvádzajú príklad 32-ročného muža, ktorý takmer zomrel po tom, ako sa v jeho žile vytvorila veľká krvná zrazenina a putovala k pľúcam. Muž trávil denne pri počítači 18 hodín. Podľa šéfa výskumu Richarda Beasleyho je to prvý doložený príklad, že dlhodobé sedenie za počítačom môže ohroziť život človeka.
V prípade 32-ročného pacienta vyvolalo u lekárov podozrenie, že inak fyzicky zdatný mladý muž trpel tak masívnou krvnou zrazeninou. Snažili sa preto vypátrať, aké rizikové faktory jej vytvoreniu prispeli. Následne zistili, že pravidelne mimoriadne dlho pracoval za počítačom, zväčša dlhé hodiny bez prestávky.
Za počítačom a v lietadle
Zdravotné riziko pri sedení za počítačom je podľa lekárov podobné známemu „syndrómu ekonomickej triedy“, ktorým trpia pasažieri pri dlhých letoch lietadlom. Keďže v „ekonomickej triede“ nemajú možnosť vystrieť si nohy, v žilách, kde slabo prúdi krv, sa môžu vytvoriť krvné zrazeniny. Keď sa časť zrazeniny odtrhne a dostane až do pľúc alebo do srdca, môže spôsobiť smrť.
V minulosti týmito zdravotnými problémami trpeli napríklad Londýnčania počas druhej svetovej vojny, keď museli dlhé hodiny stráviť sedením v úzkom priestore v krytoch.
Výlet po kancelárii
Prevencia proti odhalenému nebezpečenstvu je podľa lekárov jednoduchá. Pri práci s počítačom by mal človek aspoň raz za hodinu vstať a poprechádzať sa, prípadne si aspoň dôkladne pretiahnuť nohy a chodidlá. K predchádzaniu ochorenia prispieva aj pitie tekutín (nie alkoholu). (tb)