SME

Kofeín narušuje naše vnútorné hodiny, posúva spánok

Výskum ukazuje, že káva pred spaním môže posunúť cyklus tela až o 40 minút.

(Zdroj: ILUSTRAČNÉ - TASR/AP)

BRATISLAVA. Káva pár hodín pred spaním nemusí byť úplne najlepším nápadom. Naznačuje to nový výskum v odbornom magazíne Science Translational Medicine, ktorý ukázal, že kofeín dokáže rozhodiť vnútorné hodiny tela. Výsledkom môže byť posun až o 40-minút oproti štandardnému cyklu.

Objav vplyvu kofeínu na spánok či vnútorné hodiny pritom nie je nový. Už v minulosti vedci dokázali jeho dopad na vnútorné hodiny rias i drozofíl, aktuálny experiment však potvrdil vplyv kofeínu na spánkový cyklus človeka. Navyše, na molekulárnej úrovni ukázal, čo je možnou príčinou.

Sledovali dobrovoľníkov

Výskumníci z Cambridge a univerzity Colorado Boulder skúmali päticu dobrovoľníkov. Pri dvojito-zaslepenom výskume porovnávali vplyv jasného svetla, kofeínu a placeba na 24-hodinový cyklus ľudí.

Zároveň odoberali vzorky slín, ktoré testovali na prítomnosť a množstvo melatonínu - hormónu, ktorý súvisí s denným cyklom buniek a nášho tela. Počas noci jeho hladina stúpa a, naopak, počas dennej aktívnej fáze klesá, preto je dobrým zrkadlom cyklov v tele.

Výsledky potvrdili, že jasné svetlo dokáže posunúť naše vnútorné hodiny. No rovnako to urobila aj kofeínová tabletka za slabého svetla.

„Toto je prvý výskum, ktorý ukazuje, že kofeín - inak najrozšírenejšia psychoaktívna droga na svete - má vplyv na ľudské vnútorné hodiny," zdôrazňuje podľa tlačového stanoviska univerzity spoluautor štúdie Kenneth Wright.

„Zároveň nám to poskytlo nové a zaujímavé nahliadnutie na vplyv kofeínu na ľudskú fyziológiu."

Pomôcť s nespavosťou

Druhým krokom bolo zistiť, ako celý mechanizmus funguje na bunkovej a molekulárnej úrovni.

Výskumníci preto otestovali vplyv kofeínu na ľudských bunkových kultúrach, pričom sledovali látky, na ktoré sa viaže. Ukázalo sa, že kofeín dokáže zablokovať takzvané adenozínové receptory - táto chemická zlúčenina tiež súvisí so spánkovým cyklom.

Výsledky štúdie tak nielen vysvetľujú, aký vplyv má káva na naše fungovanie. Mohli by pomôcť aj ľuďom, ktorí trpia časovými posunmi pri dlhých letoch, prípadne ukazujú cestu, ako liečiť niektoré spánkové poruchy.

DOI: 10.1126/scitranslmed.aac5125

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 3 ďalší
Samotná maska na tvár duševnú pohodu neprivodí, čas strávený s priateľkou, áno.

Stav plynutia zastaví čas.


Nález nemožno jednoznačne interpretovať.


TASR

Na čiernom pozadí sa vynímajú fresky postáv z gréckej mytológie.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu