MONTEREY, BRATISLAVA. Zo štartovacej rampy vzlieta jeden dron za druhým, kým sa ich na oblohe neobjaví celá päťdesiatka. Hoci je vo vzduchu skutočne rušno, za ovládacím pultom sedí jediný človek. V jeho moci je ovládať celú letku bez toho, aby dochádzalo ku kolíziám.
Odvážny projekt predstavili verejnosti akademici z Naval Postgraduate School v Monterey. Pre vývoj nových technológií riadenia zostavili drony na mieru zo súčastí, ktoré sú bežne v predajnej sieti. Vyvinuli štartovaciu rampu a softvér, ktorým možno udržať celú flotilu dronov v akcii.
Aby prebiehala komunikácia hladko a nedochádzalo ku kolíziám signálu, každé z lietadiel je vybavené WiFi pripojením. Vzájomne si odovzdávajú potrebné informácie, aby naplnili svoje poslanie. Kým operátor zo zeme riadi iba jediný – hlavný z lietajúcich strojov, ostatné ho nasledujú podľa vopred predpísaných pravidiel.
Chvíľami sa podľa magazínu Digital Trends pri pohľade na oblohu zdá, že tam vládne chaos. Lietadlá však v skutočnosti prepočítavajú svoje trasy, aby nezaostávali v lete za pilotovaným lietadlom. Cieľ tohto projektu je prostý. Rozostúpená letka dronov by mohla pomáhať pri záchranných prácach a živelných katastrofách. Vybavená záznamovými zariadeniami a senzormi by mohla monitorovať rozsiahly priestor bez toho, aby vyžadovala tím operátorov a obsluhy.
Každý z dronov The Zephyr vyšiel akademikov na 2000 dolárov a je o poznanie väčší ako podobné stroje z tejto kategórie. I preto nevzlietavajú na oblohu priamo z ruky, ale zo štartovacej rampy, ktorá im udelí počiatočnú rýchlosť.