LONDÝN, PARÍŽ. Ich výsledky sa zdajú sľubné. Dokazujú totiž, že degeneráciu mozgu je možné zastaviť. A čo je dôležitejšie, stačia na to už existujúce lieky.
Výsledky prezentované na výskumnej konferencii Alzheimerovej spoločnosti tak dávajú novú nádej, že túto chorobu možno v blízkej budúcnosti poraziť.
Výsledky u hlodavcov
Na začiatku boli testy na dvoch skupinách myší – jedna mala neurodegeneratívnu poruchu a druhá mala v tele infekčnú prionovú bielkovinu.
V oboch prípadoch vedci použili existujúce lieky, ktoré už otestovali a označili ich ako bezpečné pre ľudí. Následne lekári videli, že u myší tieto lieky zabrali.
Vypli chybné signály, ktoré zabraňovali tvorbe nových proteínov, a tak zastavili odumieranie mozgu, čím nedošlo k strate pamäte.
Toto bol prvý krok, ten druhý tiež nemusí byť zložitý. Na to, aby lieky mohli použiť aj v prípade ľudí s Alzheimerovou chorobou, je potrebné urobiť testy potvrdzujúce, že aj tu ide o rovnaký chybný signál zodpovedný za neurodegeneráciu a stratu pamäte ako u myší.
„Existuje veľa dôkazov, ktoré na to poukazujú, ale musíme ešte urobiť špeciálne skeny, aby sa ukázalo, že to, čo sa deje u myší sa deje aj u ľudí,“ povedala podľa Guardianu Giovanna Mallucci z Cambridgskej univerzity.
Ak túto spojitosť skenovanie potvrdí, klinické štúdie liekov by podľa nej mohli začať v priebehu niekoľkých rokov.
„To znamená, že by stačilo urobiť základnú klinickú štúdiu na malej skupine pacientov, keďže nejde o nové zlúčeniny, ale lieky, ktoré poznáme.“
Výskumníci sú opatrní
Lieky zatiaľ nemajú meno, pretože sa používajú na iné choroby nesúvisiace s demenciou. Ide aj o preventívne opatrenie, aby ich pacienti pred klinickými testami neskúšali.
„Na svojich oddeleniach mám ľudí, ktorý tam prichádzajú s kvalitným životom a sú stále schopní konverzovať, ale postupom času sa stanú závislí, nemôžu ísť do spoločnosti svojich životných partnerov a to je srdcervúce,“ povedala Mallucci.
„Dokonca aj oddialenie priebehu Alzheimerovej choroby o desať rokov bude mať obrovský vplyv. Musíme znovu preskúmať a pochopiť, že spomalenie Alzheimerovej choroby by zmenilo ochorenie na niečo úplne iné a nakoniec viac prijateľné pre spoločnosť.“