Londýn 31. januára (TASR) - Objav významu odtlačkov prstov v kriminalistike v 19. storočí prekonali len testy DNA, z ktorých už v najbližších rokoch budú vedci schopní odkódovať oveľa viac informácií, píšu dnešné Times.
Už dnes s pomocou 40-librového počítačového testu detektívi odhaľujú vrahov, ktorí zabili pred viac ako 20 rokmi a mysleli si, že unikli spravodlivosti.
Britskú databanku DNA založili v roku 1995. V súčasnosti obsahuje údaje o dvoch miliónoch kriminálnikov a počítač Forenznej vedeckej služby v Birminghame každý mesiac identifikuje 5000 podozrivých. Už čoskoro budú vedci schopní odobrať z miesta činu vzorky DNA a podať na ich základe vyšetrovateľom presný opis páchateľa.
Testy DNA - deoxyribonukleovej kyseliny, ktorá sa nachádza v každej bunke tela a prenáša genetické informácie z jednej generácie na druhú - však polícia používa necelých 20 rokov. Genetická informácia obsiahnutá v DNA je vlastne zakódovaná fyzická charakteristika. Okrem identických dvojčiat má každý človek unikátny vzorec DNA - polovica pochádza od matky a druhá od otca, vysvetľuje sa v článku.
Využitie DNA v kriminalistike navrhli začiatkom 80. rokov na Leicester University. Vyvinuli tam systém, vďaka ktorému sa dali jednotlivé vzorky porovnávať ako odtlačky prstov. Vedci najprv porovnávali DNA získanú zo vzoriek krvi a semena. V roku 1986 sa stal Colin Pitchfork prvým vrahom, ktorého usvedčili vzorky DNA - odobrali ich z tiel dvoch znásilnených a zavraždených školáčok.
Koncom 90. rokov už vedci dokázali odobrať DNA zo slín, vlasových folikulov, kúskov kože či potu. Súčasná technika umožňuje vedcom odobrať vzorku DNA aj z tých najminiatúrnejších vzoriek.
Po zadržaní podozrivej osoby jej polícia odoberie vzorku DNA z vlasov alebo výterom úst. Po ich analýze vedci vytvoria profil DNA podozrivého. Ten potom zaradia do databanky a porovnajú s profilmi DNA získanými na miestach činu. Ak sa objavia akékoľvek zhodné charakteristiky, forenzní špecialisti ich pošlú späť detektívom - používajú na to internetovú poštu alebo telefón.
Vzorky DNA sa pôvodne odoberali len kvôli sexuálnym zločinom a vraždám, no od minulého roku túto techniku používajú vyšetrovatelia pri akomkoľvek trestnom čine. Napr. jedného lupiča usvedčili len vďaka tomu, že použil toaletu a zanechal tam svoju vzorku DNA. Kriminalisti páchateľov usvedčujú aj s pomocou DNA z ohorkov cigariet a dokonca aj podľa stôp zubov na ovocí.
Ak je vzorka DNA uchovaná v suchu a chlade, je použiteľná celé roky. Detektívi začali vzorky využívať nielen na vyšetrovanie súčasných prípadov, ale s ich pomocou sa im už podarilo vyriešiť prípady staršie ako 30 rokov, uzatvárajú Times.