ANGELES CITY PAMPANGA, BRATISLAVA. Betón a 3D tlačiarne sa ukazujú bok po boku čoraz častejšie. A to nielen pri stavbe holých múrov budov, ale aj pri budovaní interiéru miestností. Na Filipínach využili takúto technológiu pri budovaní novej hotelovej izby.
Pri nezvyčajnom projekte pracoval americko-ruský tím, ktorý skombinoval svoje skúsenosti s modernými stavebnými materiálmi a technológiou 3D tlače. Podarilo sa im namiešať vhodnú betónovú zmes a zladiť s ňou tlačovú trysku a dávkovanie zo zásobníka tlačiarne. Ladenie mechanizmov zabralo dva mesiace, dnes by už dokázali na stavenisku umiestniť takýto mechanizmus v priebehu jedného či dvoch týždňov.
Filipíny si pre experiment zvolili vďaka jeho priaznivej klíme. Tlačiarenskou technológiou vybudovali apartmán s pôdorysom 10,6 x 12,5 metra, ktorého stropy posadili do 3-metrovej výšky. Popri obvodových stenách, priečkach, výklenkoch a dekoratívnych stĺpoch vytvorili aj priestrannú kúpeľnú vaňu.
Celá stavba zabrala 100 hodín čistého času, zvyšok pripadol na zabudovanie infraštruktúry a drobné dokončovacie práce so zariaďovaním. Hoci izba zatiaľ nie je dostupná pre rádových návštevníkov hotela, diskutuje sa o budovaní ďalších.
Tvorcovia tohto projektu podľa magazínu Digital Trends rátajú s tým, že novátorský stavebný systém by mohol byť atraktívny nielen pre tvorbu luxusu, ale aj pre rýchlu stavbu domov v oblastiach postihnutých katastrofami.
Podobnú technológiu prevádzkujú s úspechom už nejaký čas v Číne, pred časom v Austrálii skonštruovali robota, ktorý dokáže sám murovať tehlové stavby. Sám si nakladá tehly, dokáže ich v prípade potreby rezať, vie si nakladať aj maltové lôžko. Domy stavia bez potreby dohľadu.