Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.
Už v roku 2011 poslal škótsky liehovar Ardbeg na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS) niekoľko fliaš svojej whisky. Minulý mesiac bolo súčasťou zásobovacieho nákladu päť rôznych druhov japonskej whisky Suntory.
Astronauti na ISS si ju však ani raz nemohli vychutnať. Bola totiž určená na dozrievanie v prostredí bez tiaže a s ním spojené vedecké bádanie. Okrem toho sa vo vesmíre nedá elegantne popíjať, pretože sa musí sŕkať cez slamku.
Riešením druhej prekážky by mohol byť nový špeciálny pohár, ktorý navrhol James Parr z Open Space Agency v spolupráci s liehovarom Ballantine.
Základom je konvexná špirála z nehrdzavejúcej ocele a pokrytá ružovým zlatom, ktorá vytvára dostatočné povrchové napätie, aby tekutinu udržala v pohári.
Jej súčasťou je aj približne desaťkilogramový magnet, vďaka ktorému sa dá pohár uchytiť na magnetické povrchy. Samotné sklo je plast z 3D tlačiarne, podobný tomu, aký sa používa pri operáciach srdca.
Whisky sa do pohára nalieva cez špeciálny nástavec na spodnej strane pohára. Nápoj potom steká cez drážky po boku pohára až po zlatý náustok, ktorý je studený na dotyk.
FOTO - BALLANTINE