BERLÍN, BRATISLAVA. Notebooky, tablety, či smartfóny – všetky majú čosi spoločné. Čím viac času pred ich displejmi trávime, tým viac by sme sa mali zaujímať o svoje zdravie. Tvrdia to ich výrobcovia, ktorí sa opierajú o štúdie nepriaznivého vplyvu modrých zložiek podsvietenia.
Pridlhé vysedávanie pred displejom môže spôsobovať poruchy spánku a známe sú aj účinky ultra-modrého žiarenia, ktoré poškodzuje citlivé bunky sietnice. Philips, Asus, ViewSonic a Benq na veľtrhu IFA v Berlíne predstavili nové displeje, ktoré označujú prívlastkom „bezpečné“.
Sú vybavené filtračnou vrstvou, ktorá odstraňuje niektoré zložky modrého svetla. Firmy sa snažia zaujať pozornosť spotrebiteľov, aby ich upriamili na tému bezpečnejšieho zobrazovania. Môžeme očakávať, že tento smer sa stane trendom, postupne sa k nemu budú pripájať ďalší výrobcovia. V ponuke sú už dlhšiu dobu okuliare s podobným filtrom, krycie filmy na displeje sa zatiaľ neobjavili.
Podľa agentúry AFP majú lekári vo veci jasno. Displeje nie sú natoľko škodlivé, aby sme ich museli zo svojho života vyradiť. Rovnaké žiarenie vo vyššej intenzite sa nachádza aj v slnečnom svite. Spozornieť by však mal každý, kto pred obrazovkou trávi denne viac ako 6 hodín. Jednostranné zaťaženie očiam neprospieva - bez ohľadu na to, či ide o televízor alebo tablet.