BERLÍN, BRATISLAVA. Je to vízia, ktorej sa chytajú všetky technologické spoločnosti. Diaľkový ovládač k múdrej domácnosti sa ukrýva vo vrecku nohavíc. Samsung prichádza na trh s platformou SmartThings, ktorú pred časom kúpil od novátorskej, začínajúcej firmy.
Koncept je až priveľmi zrozumiteľný. Nainštalujete v domácnosti riadiacu jednotku, spojíte ju s webovou aplikáciou a potom už len pridávate senzory a ovládacie prvky do prostredia svojej domácnosti. S cieľom, mať všetko pod kontrolou.
V prvej fáze ponúkne Samsung diaľkovo ovládané zásuvky, pohybové senzory, senzory dymu, vytečenej vody a magnetické závory, ktoré možno namontovať na okná, dvere či nábytok. Firma očakáva, že spotrebitelia pomocou nich budú tvoriť kumulatívne akcie, ktoré im zjednodušia život.
Časovač ranného budíka podľa denníka The Guardian zaistí, aby sa v bojleri s predstihom nahriala teplá voda na sprchovanie, tesne pred vstávaním spustí kávovar a možno ešte aj rozsvieti svetlá po celom dome. Pri odchode zasa otvorí bránu na garáži, aktivuje zabezpečenie domu a povypína televízor a ostatné spotrebiče v dosahu.
Hoci existujú etablované štandardy pre riadenie spotrebičov, ktoré výrobcovia elektroinštalačných prvkov podporujú desaťročie, technologické firmy sa vydávajú svojim vlastným smerom – bez štandardov pre vzájomnú kompatibilitu.
Výsledkom sú fragmenty senzorov a prvkov, ktoré nedokážu zastrešiť chod celej domácnosti. Bariérou plošného nasadenia sú navyše neprimerane vysoké náklady, pretože spotrebitelia musia k novým spotrebičom dokupovať moduly, ktoré by s podstatne nižšou cenou mohli byť ich výrobnou súčasťou.
Zdá sa, že firmy chcú odštartovať trend, ktorý má spustiť modernizáciu domácností a upevniť ich rozhodnutie v nových investíciách. Podobne ako to robili Microsoft s Intelom v minulom desaťročí, kedy IT biznis hnali vpred míľovými krokmi v domácnostiach i v obchode.