ŽENEVA, BRATISLAVA. Aj tri roky po objave častice ponášajúcej sa na Higgsov bozón pokračujú fyzici v skúmaní jej podstaty. Ukazuje to nová analýza dát z detektorov, ktoré bozón objavili.
Otázkou totiž zostáva, či sa vlastnosti tohto kľúčového kúska mikrokozmu zhodujú so štandardným modelom, dosiaľ najlepším vysvetlením vesmíru okolo nás, alebo mierne nezrovnalosti odkrývajú novú fyziku za touto teóriou.
Ďalej za model
Nové výsledky z Veľkého hadrónového urýchľovača (LHC) neďaleko Ženevy teraz hovoria, že štandardný model funguje. A prvá kombinácia údajov z detektorov ATLAS a CMS ukazuje, že vlastnosti a rozpady možného Higgsovho bozónu súhlasia s tým, čo hovorí fyzikálny model.
„Higgsov bozón je novým fantastickým nástrojom na testovanie štandardného modelu,“ vysvetľuje v tlačovom vyhlásení Európskej organizácie pre jadrový výskum (CERN) jej riaditeľ Rolf Heuer.
„Skombinovať výsledky veľkých experimentov má mnoho výhod, obzvlášť, ak chceme dosiahnuť vysokú presnosť potrebnú na ďalší prelom na našom poli skúmania.“
Dnes vieme, že štandardný model na vysvetlenie sveta okolo nás nestačí. Nedokáže odpovedať na otázky spojené s exotickou tmavou hmotou a ešte čudnejšou tmavou energiou, má ťažkosti aj pri spojení einsteinovskej gravitácie a kvantového sveta.
Preto sa odborníci toľko spoliehajú na objav novej fyziky za týmto modelom - experimenty by mohli ukázať, ktoré z tisícok rôznych hypotéz môžu mať pravdu.
Poriadne preskúmať
Výsledky, ktoré vedci predstavili na výročnej fyzikálnej konferencii LHC, ukazujú, že bozón sa naozaj v 58 percentách prípadov rozpadá na spodný kvark a spodný antikvark. Odchýlka od predpovedí by síce bola vzrušujúcejšia, no zdá sa, že Higgsov bozón v dátach získaných v rokoch 2011 a 2012 zatiaľ novú fyziku neukazuje.
„No s takýmito výsledkami a vďaka novým dátam na nových energiách v LHC sme teraz pripravení pozrieť sa na Higgsov bozón z každého možného uhla,“ dodáva hovorca experimentu CMS Tiziano Camporesi.