SME
Utorok, 21. september, 2021 | Meniny má MatúšKrížovkyKrížovky

Červ napadol aj bankomaty

Epidémiu, ktorá cez víkend výrazne spomalila tok dát na celom internete, tentoraz nezavinili naivní používatelia, ale lajdácki profesionáli. Najnovší internetový červ totiž využil chybu v programe SQL Server od Microsoftu, ktorý nepoužívajú bežní majiteli


Záznam množstva dát prenášaných na slovenskom internete minulý týždeň. Internetový červ spôsobil prudký niekoľkohodinový nárast aktivity v sobotu doobeda (ostrý stĺpec úplne vpravo) tesne nad úroveň bežnú pre pracovné dni. Počas bežnej soboty je graf aktivity rovnako plochý, ako na tejto snímke v nedeľu. GRAF – www.six.sk

a počítačov, ale len prevádzkovatelia webových serverov. Chyba je pritom známa už od júla 2002 a na webovej stránke Microsoftu je odvtedy k dispozícii jej oprava. Servery, na ktorých doteraz nebola oprava nainštalovaná, červ prinútil, aby vysielali k ostatným počítačom na internete veľké množstvo falošných dát, ktoré tak zahltili väčšinu komunikačných liniek.

Útok sa pravdepodobne začal v Spojených štátoch v sobotu ráno stredoeurópskeho času, najťažšie však zasiahol ázijské krajiny ako Južná Kórea, Japonsko a Thajsko. V niektorých z nich bola na niekoľko hodín prevádzka internetu úplne zablokovaná, v ostatných častiach sveta, vrátane Európy, museli používatelia na načítavanie webových stránok či prijatie e-mailu čakať oveľa dlhšie, ako je obvyklé. Počas kulminácie útoku sa pri prenose internetom strácala až pätina dát, čo je desaťnásobok bežného stavu.

Microsoft zaznamenal hneď po začiatku útoku prudké zvýšenie záujmu o stiahnutie opravy chyby, ktorá šírenie červu umožňovala, čo ešte prispelo k zahlteniu internetových liniek. Na určitý čas bolo úplne nemožné spojiť sa cez internet s internetovým centrom Microsoftu na aktiváciu produktov.

Červ zasiahol aj niektoré telekomunikačné a bankové siete. V Spojených štátoch a Kanade znefunkčnil dve rozsiahle siete bankomatov, vo Fínsku boli problémy s telefónnymi hovormi.

Epidémia zasiahla aj Slovensko - v sobotu doobeda boli siete niektorých internetových providerov také preťažené, že používateľom sa vôbec nenačítavali niektoré webové stránky.

Podľa expertov išlo o najsilnejší útok na infraštruktúru za posledných 18 mesiacov, ktorý sa rozsahom podobal epidémii Code Red z leta 2001. (tb)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik v sprievode príslušníkov Zväzu väzenskej a justičnej stráže.

Súd vymeral Kováčikovi aj trest prepadnutia majetku.


3 h

Neprehliadnite tiež

Matematik Zbyněk Kubáček z Katedry matematickej analýzy a numerickej matematiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK.

Vystúpi na Európskej noci výskumníkov.


7 h

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


10 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu