SME

Našli kľúč k jednorazovej vakcíne proti všetkým typom chrípky

Dva vedecké tímy sa zamerali na časť vírusu, ktorý je pre všetky kmene rovnaký.

Očkovanie na chrípku by už mohlo byť trvalé.Očkovanie na chrípku by už mohlo byť trvalé. (Zdroj: VCU CNS/CC)

BRATISLAVA. Zapchatý nos, vysoké teploty a celková slabosť. S ochladzovaním počasia sa s chrípkou stretol pomaly každý. Hoci vakcíny proti nej existujú, doteraz sa sústredili iba na konkrétny kmeň ochorenia a nemuseli byť vždy účinné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vyzerá to tak, že konečne sa vedcom z dvoch na sebe nezávislých tímov podarilo vyvinúť vakcínu, ktorá bude pôsobiť plošne na všetky kmene chrípky a bude poskytovať úplnú ochranu.

„Je to naozaj prelomová technológia. Je potrebné na nej ešte pracovať, ale jasne sa ukazuje, že vývoj ide dobrým smerom,“ povedal imunológ Antonio Lanzavecchia zo švajčiarskeho Federálneho technologického inštitútu, ktorý nemá spojitosť ani s jedným výskumom, pre magazín Science.

SkryťVypnúť reklamu

Netrafia kmeň

V súčasnosti vedci proti chrípke bojujú tak, že predpovedajú kmene, ktoré v danom roku majú najväčšiu možnosť zasiahnuť populáciu. Na základe nich vyvíjajú vakcíny. Problém tejto metódy je nepresnosť a to, že sa môže presadiť kmeň vírusu, ktorý jednoducho neočakávali. Vtedy sú aktuálne očkovania úplne zbytočné.

Vakcíny sú založené na simulácii choroby v tele pomocou mŕtvych čiastočiek vírusu. Telo si voči nim začne tvoriť protilátky, ktoré sa aktivizujú v momente, kedy ho napadne skutočná choroba.

Dva vedecké tímy sa pokúsili tento problém vyriešiť zameraním sa na prasaciu chrípku H1N1. Tá ma dve hlavné časti – niečo ako hlavu, ktorá postupne mutuje a telo, ktoré zostáva rovnaké pri všetkých kmeňoch. Práve na tejto časti postavili tímy svoje vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

Má to však jeden háčik, akonáhle sa pri pokusoch separovalo iba telo vírusu, nedokázalo udržať svoju štruktúru a rozpadlo sa. Nebolo preto možné na základe neho vyrobiť vakcínu.

Sľubné testy na zvieratách

Každý z vedeckých tímov pristúpil k riešeniu problému inak. Prvý z nich použil mutáciu kmeňa a následne ho stabilizoval nanočasticami, uvádza časopis Nature Medicine. Druhá skupina vedcov použila kombinácie mutácií, ktoré napokon stačili na stabilizovanie kmeňa. Svoje zistenia publikovali v magazíne Science.

V oboch prípadoch boli vakcíny funkčné na myšiach. V ďalších testoch sa ukázali čiastočné ochranné účinky aj na fretkách, z ktorých sa nakazili a následne zomreli iba dve zo šiestich očkovaných v porovnaní so všetkými z kontrolnej nezaočkovanej skupiny. Pri testoch na opiciach nezahynula žiadna z nich, a zaočkované zvieratá mali slabší priebeh choroby.

SkryťVypnúť reklamu

„Testovacie vakcíny mali iný dizajn, ale výsledky boli veľmi podobné. Je to prvý krok, a bude zaujímavé, kam sa výskum posunie v budúcnosti,“ povedal biológ zo Scrippsovho výskumného inštitútu Ian Wilson.

DOI:10.1038/nm.3927

DOI:10.1126/science.aac7263

Vírusy a vírusové ochorenia

Ilustračné foto.

Pacientom je Američan, ktorý predtým navštívil Kongo.


9
Ilustračné foto

Najvyššia chorobnosť na ARO bola minulý týždeň v kraji v okrese Ilava.


TASR
Súvisiace témy: Očkovanie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Premiér Robert Fico na podujatí Smeru v Handlovej.

Robert Fico sa možno chystá na predčasné voľby, ale to nás nemá prečo zaujímať.


62
Slovenskí hokejisti Dalibor Dvorský (vľavo) a Dávid Romaňák sledujú z tribúny zápas A-skupiny Lotyšsko - Slovensko.

Slovensko už nemôže postúpiť do štvrťfinále.


Martin Turčin 2
Cassie Ventura a Sean Diddy Combs počas MET gala v roku 2015.

Plač, brutálne zábery a šokujúce odhalenia.


Ilustračné foto

Smer pandemickú dohodu odmieta.


SITA a 1 ďalší 36
SkryťZatvoriť reklamu