BOSTON, BRATISLAVA. Do sveta 3D tlače vstupuje nový materiál. Akademikom z Massachusetts Institute of Technology sa podarilo položiť základy technológie, ktorá týmto technologickým postupom formuje sklo.
Pri svojich experimentoch používajú tlačiareň, ktorej zásobník je vyhrievaný na teplotu 1037 °C. Z neho je sklo cez zohriatu dýzu vytláčané pohyblivým mechanizmom na pracovnú dosku. Na nej vznikajú zložité tvary a kompozície, ktoré by v budúcnosti mohli posunúť sklárske odvetvie k novým výzvam.
Prvé pokusy prichádzajú s prvkami, ktoré sa ponášajú na úžitkové umenie. To prináša prvky odlišujúce sa od tých, ktoré poznáme z tradičného fúkania skla či jeho tvarovania vo formách.
Prvé výskumy podľa magazínu Engadget naznačujú, že rôznymi spôsobmi vrstvenia skla možno dosahovať cielené formy lomu a odrazu svetla. Ak sa vedcom podarí zmenšiť trysku a pracovať s jemnými detailmi, mohli by vytvárať zložité tvary, ktoré by prispeli k rýchlejšej komunikácii cez optické vlákna.
Projekt, ktorý na začiatku vyzerá ako umelecký experiment môže vďaka vede priniesť nové objavy, prospešné pre spoločnosť. Hoci sme doposiaľ 3D tlač spájali s plastmi a kovmi, sklo môže tomuto odvetviu prepožičať nové možnosti.
Technológia však s najväčšou pravdepodobnosťou bude smerovať do priemyselného, výrobného prostredia. Tlačiareň zatiaľ nie je schopná taviť sklený materiál, udržiava ho v spracovateľnej podobe po tom, čo je zo sklárskej pece prenesený do zásobníka.
Ak vás upútali rôzne tvary v pomyslení na tienidlá svietidiel, mali by ste vedieť, že pri výrobe solárnych panelov môžu zohrať dôležitú úlohu v zvyšovaní ich výkonu.
GLASS from Mediated Matter Group on Vimeo.