SME

Vedci ukázali, ako využiť sklo pri 3D tlači

Proces vyzerá, akoby z dýzy tiekol na podložku hustý med. Horúce sklo po nanesení na substrát mení svoj tvar.

(Zdroj: 3dprintingindustry.com/Andy Ryan)

BOSTON, BRATISLAVA. Do sveta 3D tlače vstupuje nový materiál. Akademikom z Massachusetts Institute of Technology sa podarilo položiť základy technológie, ktorá týmto technologickým postupom formuje sklo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pri svojich experimentoch používajú tlačiareň, ktorej zásobník je vyhrievaný na teplotu 1037 °C. Z neho je sklo cez zohriatu dýzu vytláčané pohyblivým mechanizmom na pracovnú dosku. Na nej vznikajú zložité tvary a kompozície, ktoré by v budúcnosti mohli posunúť sklárske odvetvie k novým výzvam.

Prvé pokusy prichádzajú s prvkami, ktoré sa ponášajú na úžitkové umenie. To prináša prvky odlišujúce sa od tých, ktoré poznáme z tradičného fúkania skla či jeho tvarovania vo formách.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé výskumy podľa magazínu Engadget naznačujú, že rôznymi spôsobmi vrstvenia skla možno dosahovať cielené formy lomu a odrazu svetla. Ak sa vedcom podarí zmenšiť trysku a pracovať s jemnými detailmi, mohli by vytvárať zložité tvary, ktoré by prispeli k rýchlejšej komunikácii cez optické vlákna.

Projekt, ktorý na začiatku vyzerá ako umelecký experiment môže vďaka vede priniesť nové objavy, prospešné pre spoločnosť. Hoci sme doposiaľ 3D tlač spájali s plastmi a kovmi, sklo môže tomuto odvetviu prepožičať nové možnosti.

Technológia však s najväčšou pravdepodobnosťou bude smerovať do priemyselného, výrobného prostredia. Tlačiareň zatiaľ nie je schopná taviť sklený materiál, udržiava ho v spracovateľnej podobe po tom, čo je zo sklárskej pece prenesený do zásobníka.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vás upútali rôzne tvary v pomyslení na tienidlá svietidiel, mali by ste vedieť, že pri výrobe solárnych panelov môžu zohrať dôležitú úlohu v zvyšovaní ich výkonu.

GLASS from Mediated Matter Group on Vimeo.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu