BRATISLAVA. Klimatická zmena prináša extrémne výkyvy počasia, čo ohrozuje pestovanie kávovníka vo svete. Mnohí producenti kávy preto musia čeliť suchám, povodniam a chorobám, ktoré napádajú ich „čierne zlato“. Sú aj takí, ktorí od kávy odchádzajú ku kaučuku.
Čo ešte nevideli
Problém citlivosti kávovníka na klimatickú zmenu sa prehlbuje. Vedci naň napokon upozorňujú už dlho. Pred štyrmi rokmi napísala Elisa Franková z Kalifornskej univerzity v Santa Barbare článok o problémoch mexických farmárov z oblasti Chiapas na juhovýchode krajiny. Zatiaľ čo kedysi ju zavlažovali mierne dažde, zmena klímy priniesla silné lejaky, s ktorými sa plodina často nevie vyrovnať.
„Keď sme vyrastali, dažde neboli také prudké,“ povedal jeden z farmárov. „Listy a plody pre vysokú vlhkosť teraz často opadávajú, takže plantáže dávajú menej úrody. Jednoducho, počasie je veľmi čudné a stávajú sa také zvláštne veci, ktoré sme predtým nikdy nevideli.“
V Chiapase boli celé generácie pestovateľov kávy zvyknuté na stabilné, mierne podmienky. Teraz sa tam teploty pohybujú medzi nízkymi, ktoré spomaľujú rast, a vysokými, ktoré naopak plody vysušia skôr, než dozrejú. Častejšie sa vyskytujú hurikány a zosuvy pôdy, sprevádzané návalmi bahna, ktoré vie zaplaviť plantáž tak dokonale ako sopečná láva.
Títo noví nepriatelia skracujú prirodzenú životnosť kávového kra, ktorá je – alebo skôr bývala – okolo tridsať rokov. Pritom kávovník dáva prvú úrodu až po niekoľkých rokoch pestovania. To sa navyše týka aj ďalších regiónov. Klíma sa mení všade.