Hľadali sme najlepšie smartfóny za rozumnú cenu (test)

Majú veľký displej, slušný výkon a nemusíte na ne šetriť celý rok. Za dve stovky si dnes už môžete kúpiť skutočne dobrý smartfón.

(Zdroj: Honor)

Otestovali sme štyri cenovo dostupné smartfóny s displejom o ohlupriečke minimálne päť palcov a s veľkou operačnou pamäťou. Za najlacnejší zaplatíte necelých 160 eur, ten najdrahší v našom teste kúpite za 219 eur.

Honor 4C

honor.jpg

Za dobrý smartfón nemusíte minúť veľa peňazí, konkrétne vám naň postačí necelých 160 eur. Najlacnejší model v našom výbere je dostupný aj v prípade veľmi obmedzeného finančného rozpočtu, pričom za svoje peniaze dostanete výkonný osemjadrový procesor, slušný fotoaparát a pekný dizajn s dôveryhodne pôsobiacou konštrukciou. Za Honor 4C sa určite nebudete musieť hanbiť, spracovaním by pokojne obhájil aj o stovku vyššiu cenu.

Článok pokračuje pod video reklamou

Honor ako lacnejšia alternatíva patriaca pod značku Huawei s ňou zdieľa čipy a softvérové doplnky. Základ je rovnaký ako pri výrazne drahšom Huawei P8 Lite – osemjadrový čip HiSilicon Kirin 620, 2 gigabajty pamäti a grafiku Mali-450MP4. Polovičná je len kapacita úložného priestoru, pričom z ôsmych gigabajtov je používateľovi dostupná necelá polovica. Drobné ústupky sme zaznamenali aj pri displeji, rozdiel je ale viditeľný len ak budete mať obidve zariadenia priamo pri sebe.

Honor zdieľa s Huawei aj nadstavbu operačného systému s označením EMUI vo verzii 3.0. Graficky je dosť výrazná, našťastie bez negatívneho dopadu na plynulosť celého systému. Vybrať si môžete z viacerých tém, líšiacich sa aj ikonami programov. Bonusom sú rôzne funkcie ako je odblokovanie smartfónu dvojitým poklepaním po displeji, či uľahčenie ovládania v prípade používania v jednej ruke.

Honor ale musíme skritizovať za chýbajúce podsvietenie dotykových tlačidiel a staršiu verziu systému Android 4.4.2. Honor je v tomto smere často kritizovaný, keďže drvivá väčšina jeho modelov stále neprešla ani na Android 5.0. Nezostáva nám nič iné len dúfať, že v dobe stupňujúcich sa útokov a odhaľovania bezpečnostných chýb Honor svoj prístup k aktualizáciám systému rýchlo prehodnotí.

+ dobrý výkon, cena, množstvo užitočných funkcií
- starší Android, nepodsvietené tlačidlá
Hodnotenie: 8,0
Cena: 159 eur

TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie na smartfón Honor 4C a jeho aktuálne ceny v e-shopoch.

Lenovo A7000

lenovo.jpg

Lenovo má ako jediný z testovaných modelov veľký, 5,5-palcový displej. Zachované je ale HD rozlíšenie, z pohľadu ostrosti mierne zaostáva. Pri bežnom používaní vás obmedzovať nebude, výnimkou je len prezeranie niektorých webových stránok. Kvalita displeja je nadpriemerná, či už sa bavíme o pozorovacích uhloch, alebo podaní farieb, smartfón je použiteľný aj na priamom slnku.

Pri tomto smartfóne nehľadajte nezvyčajný dizajn a špičkovú konštrukciu, výrobca väčšinu prostriedkov investoval do výkonného hardvéru a vzhľad odsunul na druhú koľaj. Telo je tvorené výhradne z plastov, ktoré veľmi odolne nepôsobia. Navyše zadný odoberateľný panel po čase začne vydávať nepríjemné zvuky, čo ale odstránite použitím ochranného obalu. Trojica systémových tlačidiel sa presunula pod displej, rovnako ako v prípade Honoru ani tu nie je podsvietená.

Aj tento smartfón má v sebe čip s 8-jadrovým procesorom, no výrobcom je Mediatek. V testoch je výrazne výkonnejší, za čo môže hlavne novšia grafická časť Mali-T760MP2. Zvyšok hardvérovej výbavy tvoria dva gigabajty pamäte a 8 gigabajtové dátové úložisko. Kúpe pamäťovej karty sa ale nevyhnete, keďže k dispozícii máte len približne 2,7 gigabajtu voľného miesta. Veľkú časť totiž zaberá samotný systém s množstvom zbytočných aplikácií, z ktorých väčšinu nemôžete odstrániť.

Lenovu sa podarilo vyrobiť skutočne výkonný smartfón s dobrými parametrami a kapacitne veľkou batériou. Zo všetkých testovaných modelov bol najvýkonnejší, mal najväčší displej ale zároveň aj najnudnejší dizajn a len priemernú kvalitu konštrukcie. Kým ale priemerné spracovanie Lenova aspoň čiastočne vylepšíte zaujímavým puzdrom, tak výkonnostne pomalú konkurenciu dodatočne nezrýchlite.

+ vynikajúci výkon, cena, zvuk, kvalitný displej
- zbytočné aplikácie, dizajn a konštrukcia
Hodnotenie: 8,3
Cena: 169 eur

TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie na smartfón Lenovo A7000 a jeho aktuálne ceny v e-shopoch.

Asus ZenFone 5

asus_r5748.jpg

Taiwanský Asus nemá v ponuke len hardvér a notebooky, dobre sa mu darí aj so smartfónmi. Model ZenFone 5 je určený pre stredne náročného používateľa, pričom je dostupný vo viacerých konfiguráciách s čipmi od Intelu, alebo Qualcommu. Nami testovaná verzia je jedna z najdrahších kvôli väčšej operačnej pamäti (2 gigabajty) a veľkému úložnému priestoru s kapacitou 16 gigabajtov.

Čip Snapdragon 400 vás už dnes nepoteší rekordným výsledkom v testoch. Štyri procesorové jadrá s frekvenciou 1,2 GHz a základný grafický čip Adreno 305 nakoniec nedopadli v našom teste úplne najlepšie. Dôležitejšie ako výsledky testov je ale správanie sa smartfónu v reálnej prevádzke. Tu Asus fungoval bez zaváhania, či akýchkoľvek obmedzení. Reakcie systému boli rýchle, všetky testované aplikácie fungovali bez problémov.

Škoda, že sa Asus ešte nedopracoval k aktualizácii systému a stále používa Android vo verzii 4.4.2. V smartfóne na vás čaká grafická nadstavba Zen UI, ku ktorej výhrady nemáme. Je prehľadná a zameraná na zobrazovanie nadchádzajúcich udalostí. Využijú ju hlavne ľudia s nabitým kalendárom. Výrobca by sa do budúcna mohol vyvarovať množstvu zbytočného softvéru. Využije ho len zlomok z používateľov a v systéme len zbytočne zaberá miesto.

Chválime dobre zvládnutú konštrukciu. Hoci je telo tvorené výhradne z plastu a má odnímateľný zadný kryt, pôsobí pevne a odolne. V ruke sa drží dobre a tak naša jediná výhrada smeruje k absencii podsvieteniu pri trojici dotykových tlačidiel. Ak chcete ušetriť, môžete siahnuť po konfigurácii s procesormi Intel, prípadne po verzii s polovičnou kapacitou dátového úložiska. Cena sa v tomto prípade môže znížiť aj o viac ako 40 eur.

+ dizajn a kvalita, dobrý displej
- slabý výkon, nepodsvietené tlačidlá
Hodnotenie: 8,0
Cena: 199 eur

TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie na smartfón Asus ZenFone 5 a jeho aktuálne ceny v e-shopoch.

Huawei P8 Lite

huawei.jpg

Z odľahčených vlajkových lodí si výrobcovia smartfónov robili dlhú dobu skvelý biznis – známe meno zaručilo záujem, výrazne osekané parametre znížili výrobné náklady, no cena sa upravila len mierne. Huawei našťastie tento trend obchádza a model P8 Lite je skutočne odľahčenou verziou prémiového modelu P8, pričom cenový rozdiel medzi nimi je skoro polovičný.

Smartfón vyzerá veľmi pekne a na vzhľade mu neuberá ani fakt, že namiesto kovu tu výrobca použil plast. Pocit z používania je pozitívny a pevnosť konštrukcie nadpriemerná. Dizajn je dosť podobný drahšiemu modelu, čo sa nám páčilo. Zmeny preto nehľadajte ani pri ovládacích prvkoch a slotoch pre SIM microSD karty. Tie sú dva, pričom druhý z nich je univerzálny a v prípade absencie pamäťovej karty môžete do neho umiestniť druhú SIM kartu.

Od osemjadrového čipu Kirin 620 nečakajte v testovacích aplikáciách rekordné výsledky, pre plynulú prevádzku v HD rozlíšení ale stačí s veľkou rezervou. Chválime operačnú pamäť s kapacitou 2 gigabajty a veľké 16 gigabajtové dátové úložisko. Pri hrách sa budete musieť občas uskromniť, keďže použitý čip Mali-450MP4 nie je z najnovších a svojim výkonom už dnes nikoho neohúri. Absencia Full HD rozlíšenia nie je kritická, zamrzí jedine pri častom prezeraní webových stránok.

Reakcie smartfónu sú ale bleskové, počas celého testovania ani raz nezaváhal. Grafická nadstavba je pritom dosť výrazná a obsahuje aj dosť vlastných aplikácií, či doplnkových nastavení. Napríklad telefón si môžete odomknúť dvojitým poklepaním po displeji, používať ho v rukaviciach, či prispôsobiť pre ovládanie jednou rukou. Kvalita fotografií je s ohľadom na cenu slušná, použiteľné sú aj nočné snímky.

+ dizajn a spracovanie, slušný výkon, grafická nadstavba
- výdrž batérie, starší grafický čip
Hodnotenie: 8,6
Cena: 219 eur

TIP: Pozrite si ďalšie odborné recenzie na smartfón Huawei P8 Lite a jeho aktuálne ceny v e-shopoch.

Parametre

Honor 4C

Lenovo A7000

Asus ZenFone 5

Huawei P8 Lite

Čip

HiSilicon Kirin 620

MediaTek MT6752m

Snapdragon 400

HiSilicon Kirin 620

Rýchlosť

8x 1,2 GHz

8x 1,5 GHz

4x 1,2 GHz

8x 1,2 GHz

Grafický čip

Mali-450MP

Mali-T760MP2

Adreno 305

Mali-450MP

Pamäť

2 GB

2 GB

2 GB

2 GB

Úložný priestor

8 GB

8 GB

16 GB

16 GB

Displej

5” HD

5,5” HD

5” HD

5” HD

Fotoaparát

13 MPx

8 MPx

8 MPx

13 MPx

Komunikácia

3G, Wi-Fi, BT 4.0, GPS, FM

4G, Wi-Fi, BT 4.0, GPS, FM

4G, Wi-Fi, BT 4.0, GPS, FM

4G, Wi-Fi, BT 4.0, GPS, FM

Batéria

2550 mAh

2900 mAh

2110 mAh

2200 mAh

Hmotnosť

162 g

140 g

145 g

131 g

Systém

Android 4.4.2

Android 5.0

Android 4.4.2

Android 5.0

Cena

159 eur

169 eur

199 eur

219 eur

Výsledky testov

Honor 4C

Lenovo A7000

Asus ZenFone 5

Huawei P8 Lite

AnTuTu

Score

28358

42875

17826

31511

CPU

2710

5887

1440

3929

GPU

7939

10719

3979

5466

3DMark

Extreme

3831

5964

2910

2303

Unlimited

5489

9101

4719

3087

PCMark

Score

1878

4215

2659

3743

GFXBench

T-Rex Offscreen

9,2

13

5,9

5,5

Ak hľadáte najvyšší výkon, vyhráva Lenovo. Výsledky sú jednoznačné a v mnohých testoch výrazne vyššie, ako v prípade zvyšnej konkurencie.

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

PLUS

Sviečková demonštrácia: Išli sme do toho ako nevinné deti

Tisícky ľudí stáli so sviečkami na námestí a modlili sa. Polícia ich však surovo zbila a použila vodné delá. Bolo to pred tridsiatimi rokmi.

PLUS

Reportér rakúskej ORF: Prekvapilo ma toľko odvážnych Slovákov

Zahraniční reportéri spomínajú pre SME, čo zažili na Sviečkovej demonštrácii a po nej.

PÍŠE MARTIN HOJSÍK

Sólymos je bezmocný, príroda ani ľudia si to už nemôžu dovoliť

Minister nevyužíva ani nástroje, ktoré má k dispozícii.

PLUS

Slza pri oku, penis na čele? Čo znamenajú tetovania väzňov

Česká etnologička sa päť rokov stretávala s väzňami, aby objasnila mýty.

Neprehliadnite tiež

Oceánska odpadková škvrna je 32-krát väčšia ako Slovensko

Na každého človeka pripadá 250 kusov plastových odpadkov.

Klíma roztápa ľad v Grónsku, ubúda nečakane rýchlo

Kedysi stabilnej trojkilometrovej vrstve ľadu na severe zemegule hrozí, že sa roztopí rýchlejšie.

KLIK

Klik: Najväčší škandál Facebooku a boj Googlu s Amazonom

Komentovaný prehľad technologických správ týždňa. Aj tom, čo znamená škandál Cambridge Analytica a ako sa otvárajú nové trecie miesta medzi Amazonom a Googlom.

Jedli by ich aj vegáni. Hmyz ako potrava budúcnosti

Výživová hodnota hmyzu sa podobá rybám a morským plodom.

Unikátne video párenia hlbokomorských rýb zaskočilo biológov

Samec sa zakusne do tela samičky a postupne splynie s jej telom.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 2. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 3. Hyundai má SUV pre každého
 4. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 5. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu?
 6. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu
 7. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory
 8. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť
 9. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov
 10. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony
 1. Naše finančné družstvo - príbeh Martina Volka
 2. Nová separačná linka spracuje 3 tony plastov za hodinu
 3. Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách
 4. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí
 5. Opäť je tu otázka: kam na vysokú?
 6. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova
 7. Atos predstavil revolučný systém testovania napájania satelitov
 8. Naše finančné družstvo - príbeh Marcely Peškovej
 9. Hyundai má SUV pre každého
 10. Modernú predajňu Fresh potravín otvorili už aj v Solivarii
 1. Sedemnásť skvelých dovolenkových ostrovov v Stredomorí 25 377
 2. Expert odporúča: Šesť rád, ako si ochrániť domácu sieť 13 188
 3. Hyundai má SUV pre každého 6 898
 4. Lanovka môže vrátiť Smokovce na lyžiarsku mapu 6 659
 5. Najväčší veľtrh na východe sa blíži - od zvoncov po rodinné domy 5 628
 6. Tipy od sprievodkyne: Spoznajte tajné zákutia Barcelony 5 607
 7. Testovali sme za vás, čo všetko vydržia solárne kolektory 4 395
 8. Projekt Zelené Grunty si získal priazeň Košičanov 4 077
 9. Prečo odchádzajú malí dodávatelia energií z trhu? 3 220
 10. Dajte Vašim kĺbom zelenú a to doslova 3 104