SME

Na Slovensku liečia lekári virtuálnou realitou

Očná klinika v Martine pomáha lepšie vidieť pacientom s tupozrakosťou.

Klinické využitie virtuálnej reality Oculus Rift.Klinické využitie virtuálnej reality Oculus Rift. (Zdroj: UVEA MEDIKLINIK)

MARTIN, BRATISLAVA. Ľudia s takzvaným lenivým okom majú jedno oko silnejšie ako druhé, čo im zhoršuje priestorové videnie. Tupozrakosť, ktorú majú na svete asi tri percentá ľudí, vzniká v mladom veku a vedci si donedávna mysleli, že ak sa nevylieči včas, v dospelosti už nie je šanca.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nové poznatky však ukazujú, že aj mozog starších ľudí je schopný naučiť sa znova vidieť v troch rozmeroch. Lekári na martinskej klinike UVEA Mediklinik na tieto účely používajú virtuálnu realitu Oculus Rift.

Z dvoch na tri

Tupozrakosť väčšinou spôsobuje príliš veľký rozdiel medzi refrakčnými chybami jednotlivých očí. Ľavé oko môže byť napríklad zdravé a pravé ďalekozraké, a preto nezaostrujú na rovnaké body. Aby mozog zabránil dvojakému videniu, vypne obraz z jedného z týchto očí, a človek tak stráca schopnosť vidieť hĺbku.

SkryťVypnúť reklamu

Kedysi sa porucha, odborne nazývaná amblyopia, liečila pirátskou páskou cez zdravé oko, aby bolo to lenivé prinútené namáhať sa. Metóda však fungovala iba v mladosti. Profesorka neurológie Susan Barryová na sebe v minulosti dokázala, že mozgu sa dá pomôcť aj v staršom veku.

V Martine sa spoliehajú na moderné technológie. Cez virtuálnu realitu Oculus Rift sa pacienti hrajú hru Diplopia. Jej vývojár James Blaha dokonca podľa portálu Virtuálna Realita sám trpí tupozrakosťou a pomocou hry si pomohol a začal vnímať v troch rozmeroch.

Načítavam video...

Časom aj doma

Okuliare Oculus Rift premietajú na displeji odlišný obraz pre každé oko, čo vyvoláva dojem hĺbky a pri hraní sú aktívne a trénujú sa obe oči súčasne.

Na skúšobnej liečbe sa v Martine dobrovoľne zúčastnilo 15 pacientov zo všetkých vekových kategórií. Tlačové vyhlásenie UVEA Mediklinik uvádza 60­ percentnú úspešnosť. V priemere sa im ostrosť zraku zlepšila tak, že dokázali lepšie prečítať o jeden riadok viac písmen na tabuli.

SkryťVypnúť reklamu

Liečba lepšie funguje pri mladších, úspešnosť tiež určuje miera poruchy. „Keď príde pacient, urobíme skríningové vyšetrenie, ktorým si overíme jeho vhodnosť na absolvovanie danej liečby a následne stanovíme jej postup. V rámci vyšetrenia overujeme schopnosť hĺbkového vnímania, ktorú budeme počas liečby neustále kontrolovať a porovnávať,“ povedal pre Virtuálnu Realitu nórsky lekár z martinskej kliniky Anders Rustand Holm.

Pacientov s povzbudzujúcimi výsledkami budú naďalej monitorovať, niektorí budú v 40­minútových sedeniach pokračovať. Oculus Rift aj Diplopia sú stále v testovacej fáze, na trh by mali prísť na prelome roka. Keďže tréning očí nevyžaduje prítomnosť lekára, môžu sa ľudia s lenivým okom časom liečiť aj doma.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu