1.Hviezdny neporiadok
Špirálová galaxia NGC 428 sa nachádza 48 miliónov svetelných rokov od Zeme. Na snímke Hubblovho teleskopu však ledva vidno jej špirálovitú štruktúru. Všetko nasvedčuje tomu, že jej rozhádzaný vzhľad spôsobila kolízia s inou galaxiou. Naznačuje to aj výrazná tvorba hviezd, ktorú spúšťajú horúce plynové bubliny a intenzívne otrasy, spôsobene splynutím plynných oblakov pri strete dvoch galaxií.
2.Aurora z ISS
Scott Kelly si počas svojho ročného pobytu na Medzinárodnej vesmírnej stanici užíva rôzne čarovné pohľady. Naposledy potešil svojich fanúšikov na Instagrame krátkym videom, na ktorom sa polárna žiara stretne s vychádzajúcim Slnkom.
Day 141. The chapter of a day ends as it began. #Aurora on a #sunrise. Good night from @ISS! #YearInSpace #solarstorms #sun #space #spacestation #green #red #cosmic #goodnight
A video posted by Scott Kelly (@stationcdrkelly) onAug 15, 2015 at 5:38pm PDT
3.Warpový pohon
Vesmírne lode z vedeckej fantastiky dokážu vďaka warpovému pohonu precestovať obrovské vzdialenosti za krátky čas. Deformovaním časopriestoru vo svojom okolí totiž prekonávajú rýchlosť svetla.
Astrofyzik Geraint Lewis z Univerzity v Sydney si myslí, že warpový pohon a nadsvetelná rýchlosť sú možné aj v skutočnosti, pretože vyplývajú z Einsteinovej teórie relativity. "Ukazuje nám, že môžeme ohýbať vesmír tak, aby sme cez vesmír cestovali akoukoľvek rýchlosťou," povedal pre austrálsky portál ABC.
Momentálne nám podľa jeho slov chýba vhodná technológia aj materiál, ktorý by však niekde vo vesmíre mohol existovať. Warpový pohon totiž potrebuje materiál s vlastnosťou energie negatívnej hustoty. Má ju napríklad prázdny vesmír, ale nevieme ju zatiaľ odtiaľ ťažiť.
Lewis pripúšťa, že jeho koncept je iba teoretický, ale pripomína, že množstvo prevratných objavov začalo ako špekulatívne nápady.