SME

Vesmír umiera, pomaly, ale isto

Vedci pozorovali 200-tisíc galaxií, vyžarujú o polovicu menej energie ako v minulosti.

Model histórie vesmíru.Model histórie vesmíru. (Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Vesmír v ktorom žijeme, pomaly umiera. Medzinárodný tím vedcov, ktorý pozoroval 200-tisíc rôznych galaxií, zistil, že vyžarujú o polovicu menej energie ako pred dvoma miliardami rokov.

Medzinárodné rádioastronomické výskumné centrum (ICRAR) v Austrálii analyzovalo 21 rôznych vlnových dĺžok od ultrafialového až po infračervené. Využili na to teleskopy v Južnom Walese a tri vesmírne teleskopy riadené NASA a ESA.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Využili sme mnoho pozemných teleskopov s cieľom odmerať čo najviac energetických dĺžok 200-tisíc galaxií,“ povedal profesor Simon Driver z ICRAR, ktorý prezentoval výsledky výskumu pred valným zhromaždením Medzinárodnej astronomickej únie v Honolulu.

SkryťVypnúť reklamu

Produkujú menej energie

Vesmír vznikol približne pred 13,7 miliardami rokov. Ešte v prvej sekunde vznikol Higgsov bozón, ktorý dal hmotu zvyšným časticiam. Následne sa začali tvoriť protóny, neutróny a elektróny a začali sa spájať do prvých atómov. Vesmír mal v prvých sekundách milióny stupňov a postupným rozpínaním sa začal ochladzovať.

Po 400 miliónov rokoch od Veľkého tresku sa začínajú objavovať prvé hviezdy a ich rýchly nárast trval tri miliardy rokov. Odvtedy vesmír pomaly umiera. Hoci stále produkuje nové hviezdy, aj pribúdanie je pomalšie ako umieranie tých starých.

V praxi to znamená, že galaxie a hviezdy produkujú stále menej a menej energie. „Vesmír sa stáva stále temnejší,“ dodáva pre portál IFLScience.com Driver.

Načítavam video...

Teórie konca vesmíru

Netreba však robiť paniku. Existuje niekoľko teórií, ako vesmír napokon skončí a každá z nich mu predpovedá desiatky miliárd rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Teória Veľkého kolapsu hovorí o tom, že rozpínanie zmení svoj smer a vesmír sa začne sťahovať späť do hustého, horúceho stavu. Naopak Veľké roztrhnutie počíta s nárastom tmavej energie. Povedie k roztrhnutiu gravitačných síl, ktoré držia pokope galaxie, hviezdne systémy a napokon prekoná aj elektromagnetickú silu držiacu pohromade molekuly a atómy.

Na základe súčasných vedeckých poznatkov je však najpravdepodobnejšie, že sa vesmír dostane do stavu Veľkého mrázu. Vesmír bude pokračovať vo svojom rozpínaní až do bodu, kedy približne o 100 biliónov rokov dohoria posledné hviezdy a o ďalšie bilióny rokov sa rozpadnú galaxie. Vo vesmíre sa budú pohybovať už iba fotóny, elektróny a pozitróny, ale aj tie budú veľmi osamotené.

Zem sa však tohto momentu nedočká, Slnko ju kvôli svojej expanzii a rastu teploty pohltí približne o päť až sedem miliárd rokov. Život, ak ešte bude existovať, však kvôli jeho teplote skončí približne o miliardu rokov.

Vesmír

Elon Musk.

Tento muž je otvoreným nepriateľom EÚ, vraví nemecký europoslanec.


SITA
Ilustračné foto

Sonda mala skúmať Venušu, porucha ju uväznila na vysokej eliptickej obežnej dráhe okolo Zeme.


TASR 2
Lokalita známa pod názvom Boca Chica.

Naplnil sa tým jeden z dlhoročných snov Elona Muska.


TASR 2
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu