1.Vymazanie závislosti
Závislosť na niektorých psychostimulačných drogách funguje ako špeciálny typ spomienok. Proteín, ktorý ju v mozgu ukladá, nie je v tomto prípade stabilný ako pri bežných zážitkových spomiekach. Vedcom sa na myšiach podarilo takúto spomienku odstrániť, čím by mohli pomôcť k liečbe závislosti - napríklad na metamfetamínoch či kokaíne.
Čítajte viac na Popular Science.
2.Kľúč k inteligencií
Chobotnice sú také jedinečné, že ich niektorí prirovnávajú k mimozemským bytostiam. Okrem neuveriteľnej inteligencie majú aj dobrú pamäť a rýchlo sa učia. Štúdia v magazíne Nature s výsledkamy výskumu ich genómu je prvá, ktorá do hĺbky opisuje gény hlavonožcov a môže byť kľúčom k pochopeniu ich schopností. V niektorých ukazovateľoch dokonca predbiehajú človeka.
Viac v pondelok v denníku SME.
3.Nový päťuhoľník
Všetky trojuhoľníky a štvoruhoľníky dokážu pokryť rovný povrch tak, aby sa medzi sebou neprekrývali a nezostali medzi nimi ani medzery. Pravidelný päťuhoľník s rovnakou veľkosťou strán a uhlov to nedokáže, takúto vlastnosť majú iba nepravidelné. Donedávna ich bolo známych štrnásť, posledný objavili v roku 1985. Americkýcm vedcom sa teraz podarilo objaviť pätnásty.
4.Obnoviteľný zdroj z krabov
Približne štyridsať percent krabieho tela tvorí mäso. Zvyšok sa pri spracovaní pre potravinársky priemysel nevyužíva. V rozvojových krajinách sa takýto odpad hádže na skládku alebo do mora, v rozvinutých býva jeho likvidácia drahá. Škrupiny by však mohli slúžiť ako lacný obnoviteľný zdroj energie.
5.Liek na schizofréniu
Náznaky schizofrénie sa u mladých ľudí objavujú najskôr miernymi preludmi a paranojou. Tretina z takýchto ľudí nakoniec s poruchou skončí a väčšinou býva diagnostikovaná až v pubertálnom veku, prípadne po dvadsiatke. Zabrániť by tomu mohli výživové doplnky z rybieho oleja, ktoré obsahujú nemasné kyseliny ako omega-3, ktorých mávajú pacienti s touto poruchou nedostatok.