Washington 28. januára (TASR) - Víkendový útok na internet v USA poškodil niektoré citlivé podnikové a vládne systémy - vrátane bankových operácií a centier núdzového volania - oveľa vážnejšie, ako mnohí experti považovali za možné.
Najväčšia hypotekárna firma v USA, CountryWide Financial Corp., zákazníkom na telefonické dotazy v pondelok odpovedala, že stále trpí následkami útoku. Jej webová stránka, prostredníctvom ktorej zákazníci obyčajne môžu realizovať svoje platby a kontrolovať stav svojho úveru, bola väčšinu pondelka uzatvorená s poznámkou, že ide o "naliehavú údržbu".
Policajní a požiarnickí dispečeri v okolí Seattlu sa museli v sobotu na niekoľko hodín vrátiť k perám a papierom po tom, čo vírusový útok narušil činnosť centra núdzového volania, ktoré koordinuje činnosť dvoch predmestských policajných oddelení a minimálne 14 požiarnických staníc.
Spoločnosť American Express Co. potvrdila že jej zákazníci si počas víkendu nemohli kedykoľvek prostredníctvom internetu skontrolovať stav svojich účtov.
Snáď najprekvapujúcejším dôsledkom útoku bola skutočnosť, že mnohí zákazníci Bank of America, jednej z najväčších bánk v USA, ako aj klienti viacerých veľkých kanadských bánk si v sobotu nemohli vyberať peniaze z bankomatov.
Neočakávané problémy otriasli všeobecne rozšíreným názorom, že životne dôležité služby sú pred podobnými útokmi z veľkej časti odolné.
Druhý najvýznamnejší poradca prezidenta Georgea W. Busha pre otázky počítačovej bezpečnosti, Howard Schmidt v pondelok priznal, že "kolaterálne škody" ohromili aj expertov, ktorá varovali pre neistými následkami rozsiahlych internetových narušení na najdôležitejšie elektronické systémy Spojených štátov. "Toto je jedna z vecí, o ktorej už dlho hovoríme - vyriešiť otázku vzájomných závislostí a kaskádových efektov," dodal Schmidt.
Miles McNamee, popredný predstaviteľ internetového centra včasného varovania, vyhlásil, že útok je porovnateľný s najhoršími útokmi z minulosti a škody pre globálnu internetovú komunitu odhadol na mnoho miliárd dolárov.
Predstavitelia Bieleho domu a kanadských ozbrojených síl potvrdili, že vyšetrujú, ako útok, ktorý sa začal v sobotu okolo 06.30 h SEČ, mohol zasiahnuť bankové a iné dôležité siete, ktoré mali byť proti tradičným internetovým atakom imúnne.
Americkí predstavitelia vidia podobnosť medzi ostatným útokom - nazývaným alternatívne Slammer alebo Sapphire - a vírusom Code Red z leta roku 2001, ktorý tiež takmer zastavil prevádzku v internete. Podľa nich cieľom útoku bolo nájsť zraniteľné počítače pomocou chyby v programe SQL Server 2000 od Microsoftu. Tzv. červová infekcia hľadala počítače náhodne a príliš agresívne - uskutočňujúc niekoľko pokusov za sekundu -, čo spôsobilo, že zahltila mnohé internetové kanály. Microsoft uviedol, že predal milión kópií chybného softvéru.
Preťaženie spôsobené útokom sa postupne uvoľnilo a v pondelok takmer úplne zmizlo. Vyšetrovanie útoku, pátranie po mieste jeho spustenia a identite autora komplikuje skutočnosť, že útok sa veľmi rýchlo rozšíril po celom svete. To takmer znemožňuje nájsť elektronický ekvivalent "nulového pacienta" - najskôr nakazené počítače.