SME

Astronauti prvýkrát ochutnajú vesmírnu zeleninu

Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice bude mať na večeru čerstvé jedlo z vlastnej záhradky.

(Zdroj: NASA)

BRATISLAVA. Scott Kelly je v súčasnosti jeden za najpopulárnejších astronautov. Ľudia na Zemi ho majú radi pre jeho čarovné zábery vesmíru a našej planéty z paluby Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

Ostatní členovia posádky ho budú mať obzvlášť radi počas večere 10. augusta. Práve on aktivoval proces, ktorého výsledkom je prvá ochutnávka čerstvej zeleniny vypestovanej vo vesmíre.

Polovica prvej úrody

Červený rímsky šalát vyrástol pomocou technológie Veggie, ktorá je súčasťou projektu Národného úradu pre letectvo pre vesmír (NASA) Journey to Mars. Skúmajú ním rast rastlín vo vesmíre s cieľom zabezpečiť budúcim astronautom zásobu čerstvého jedla.

Dva kľúčové prvky Veggie sú dopredu pripravené "vankúšiky", ktoré obsahujú semiačka a LED svetlá. Vlnová dĺžka červeného a modrého svetla stačí podľa tlačového vyhlásenia NASA na podporu rastu, pridávajú sa k nim však aj zelené LED svetlá, aby plody neboli fialové a viac pripomínali jedlé rastliny.

Prvé plody z Veggie narástli už v roku 2014, ale museli sa vrátiť na Zem, kde sa potvrdila ich nezávadnosť. Vankúšiky s rímskym šalátom priniesla v apríli toho roku zásobovacia misia spoločnosti SpaceX a Kelly ich začal pestovať 8. júla tohto roku. Rástli tridsaťtri dní.

Posádka ISS môže zjesť iba polovicu úrody a až potom, ako si šalátové listy utrú špeciálnymi dezinfekčnými obrúskami. Zvyšok šalátu zabalia, zamrazia a pošlú na Zem na podrobnú analýzu.

Zapijú whisky

Astronauti na stanici jedia prevažne zabalené jedlá, čerstvé ovocie a zeleninu majú iba pár dní po príchode zásobovacej misie. Okrem zdroja potravy na čoraz dlhšie vesmírne cesty môže byť Veggie aj nástroj na psychohygiénu.

V stresujúcom prostredí môže mať starostlivosť o niečo žijúce, zelené a pripomínajúce domov pozitívne účinky na náladu a mentálne zdravie posádok. Nové poznatky z pestovania rastlín v netradičných podmienkach sa časom môžu využiť aj na Zemi.

Čerstvú večeru už možno budú čoskoro vo vesmíre zapíjať whisky. Japonská spoločnosť Suntory posiela na ISS už tento mesiac päť druhov, ktoré majú na jej palube dozrieť. Chcú takto skúmať vplyv mikrogravitácie na alkoholické nápoje.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu