1.Magnety z nemagnetických kovov
Železo, kobalt a nikel sú vďaka spinu, kvantovo-mechanickej vlastnosti ich elektrónov, magnetické pri izbovej teplote. Meď a mangán nie su. Vedci však objavili, že primiešanie organických uhlíkových molekúl do tenkých vrstiev týchto kovov ich na pár dní premení na slabé magnety. Nové poznatky sa môžu uplatniť predovšetkým v medicíne.
2.Skener bolesti
Príčina chronickej bolesti sa niekedy nedá jednoducho určiť. V Spojených štátoch amerických je pritom najrozšírenejším zdravotným problémom. Americkí vedci vytvorili techniku, ktorá umožňuje skenovať mozog a pátrať po jej pôvode. Spája pozitrónovú emisnú tomografiu (PET) a zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI).
Čítajte viac na Popular Science.
3.Bunková premena
Čínskym vedcom sa podarilo premeniť ľudské kožné bunky na mozgové. V budúcnosti by takto mohli pomôcť mozgovému tkanivu pacientom s Alzheimerovou chorobou. Ak by im neuróny vytvorili zo vzorky ich vlastnej kože, odstránili by tak riziko, že ich telo neprijme.
4.Životný impulz
Niektorí vedci tvrdia, že život na našej planéte vznikol vďaka elektrine z hydrotermálnych prieduchov na dne oceánov. Cez každú živú bytosť totiž prúdi nejaký elektrický prúd. V Jet Propulsion Labe skúsili napodobniť toto prostredie a podmienky v laboratóriu a zistiť, či dokážu vyrobiť dosť prúdu pre jednu žiarovku.
Aké dosiahli výsledky nájdete v tlačovom vyhlásení JPL.
5.Tvár Kristova
Pareidolia je názov procesu, počas ktorého náš mozog vidí známe tváre a vzorce tam, kde v skutočnosti nie su. Preto môže elektrická zásuvka pripomínať tvár, alebo sa tvár Ježiša Krista môže objavovať na rôznych každodenných predmetoch ako chlieb, či toaletný papier. Viac o tomto fenoméne vysvetľuje video portálu Vox.