Postupim 27. januára (TASR) - Astronómovia z Astrofyzikálneho inštitútu Postupim (AIP) a hvezdárne v Hamburgu objavili vo vzdialenosti iba dvanásť svetelných rokov od Slnka doteraz neznámy nebeský objekt.
Ukázalo sa, že ide o hnedého trpaslíka, ktorý dostal meno Epsilon Indi B. Môže sa pýšiť dvoma prvenstvami: Je to najbližší a zároveň najrýchlejšie sa pohybujúci hnedý trpaslík.
Epsilon Indi B v súhvezdí Indus (Indián) svieti vo viditeľnom svetle veľmi slabo, ale v infračervenom spektre je jasnejší ako jeho známejší náprotivok Epsilon Indi. Tento hviezdny systém patrí k 20 najbližším susedom Slnka.
Epsilon Indi B je druhou najrýchlejšie sa pohybujúcou hviezdou na nebi, ktorá sa dá pozorovať voľným okom. Objavená bola na základe merania svojho extrémne rýchleho zdanlivého pohybu na oblohe - 4,7 oblúkových sekúnd za rok. Takáto hodnota nebola zistená viac ako 70 rokov. Pretože vo vzdialenosti iba sedem oblúkových minút sa nachádza hviezda Epsilon Indi s identicky rýchlym pohybom, muselo ísť o dvojicu, hoci veľmi nevyrovnanú, čo sa týka svietivosti, farby (teploty) a hmotnosti.
Presnejšiu klasifikáciu umožnil záznam spektra v infračervenom svetle zariadením New Technology Telescope (NTT) vo hvezdárni La Silla v Chile. Epsilon Indi B bol zaradený do kategórie T trpaslíkov, ktorú definovali len pred niekoľkými rokmi.
Spektrum Epsilon Indi B svedčí o tom, že v atmosfére sa nachádza vodná para a metán. Teplota na jeho povrchu by nemala prekročiť 1000 stupňov Celzia. Nie je to teda pravá hviezda, ale hnedý trpaslík. Vedci sa ďalej domnievajú, že tento hnedý trpaslík vznikol tiež pred 1,3 miliardami rokov ako Epsilon Indi. Z výpočtov vychádza, že váži asi 40- až 60-krát viac ako Jupiter. Hranica, ktorá delí hviezdy a hnedých trpaslíkov, je 75-násobok masy Jupitera.
Hnedý trpaslík je chladný kozmický objekt, ktorému "zlyhá zapaľovanie". Jeho hmotnosť nestačí na to, aby sa v jadre začala fúzia atómov vodíka. V rannej fáze vývoja spaľujú deutérium a slabo svietia, ale potom sa postupne ochladzujú.
Astronómovia o počte hnedých trpaslíkov dodnes špekulujú. Je možné, že ich je dvakrát viac ako normálnych hviezd. To znamená, že v tesnej blízkosti Zeme ich môže byť niekoľko stovák, ale zatiaľ sme objavili iba prvého z nich.
Internet: http://www.eso.org/outreach/press-rel/pr-2003/pr-01-03.html