Washington 27. januára (TASR) - Americkí astronómovia objavili doteraz najstaršie kvazary vo vesmíre. Jeden z nich je od nás vzdialený 13 miliárd svetelných rokov.
Podľa Fan Siao-chueja z Arizona Steward Observatory v Tucsone tieto kvazary vznikli už 800 miliónov rokov po veľkom tresku. Najvzdialenejší kvazar leží v súhvezdí Veľký voz. Zrodil sa v čase, keď mal vesmír iba päť percent svojho súčasného veku.
Objav, ktorý je výsledkom kombinácie niekoľkých ďalekohľadov - najviac pomohol Sloan Digital Sky Survey v observatóriu Apache Point v štáte Nové Mexiko, prirovnal Fan k príslovečnému hľadaniu ihly v kope sena. Hľadanie sťažovala skutočnosť, že množstvo sena vyzeralo na prvý pohľad ako ihla. Inými slovami - veľa hviezd vyzeralo spočiatku ako kvazary s vysokým červeným posunom.
Pomocou červeného posunu sa určuje vek a vzdialenosť sledovaných hviezd. Astronómovia predpokladajú, že najrýchlejšie sa vzďaľujú od Zeme galaxie na okraji vesmíru. Čím je toto vzďaľovanie rýchlejšie, tým viac sa posúva spektrum svetla vyžarovaného týmito objektmi k červenej oblasti. Čím je červený posun väčší, tým je objekt od pozorovateľa vzdialenejší.
Spektrálne analýzy určia, či ide o kvazar, pohlcovaný čiernou dierou nespočetnekrát väčšou ako Slnko, alebo o malú, blízku hviezdu so zlomkom hmotnosti Slnka. Spektrá spomínaných troch kvazarov majú červený posun 6.4, 6.2 a 6.1. Doteraz bol známy jediný kvazar s červeným posunom väčším ako šesť.